Foto: Youtube

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało o nowym zagrożeniu w postaci kontynentalnej ekspansji zmutowanej wersji wirusa wywołującego najgroźniejszą w dziejach ludzkości chorobę Covid-19. Europejczycy niestety przyzwyczaili się już do zagrożeń infekcyjnych i zaczęli je lekceważyć, w dodatku nie uzupełniają wiedzy antywirusowej na bieżąco, co wywołuje fatalne w skutkach pomyłki. Większość mieszkańców starego kontynentu jest przekonana, że ostania groźna mutacja Sars–Cov2, to Omikron, niektórzy nawet zatrzymali się na „wariancie indyjskim”, potem zamienionym na „wariant brytyjski”.

Tymczasem komunikat Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób dotyczy XBB.1.5, mutacji o nieograniczonych możliwościach w zakresie wykładniczego podniesienia krzywej wzrostu zakażeń COVID-19. Wysiłki naukowców, ekspertów i producentów leków, skupiają się nie tylko na profilaktyce i leczeniu, ale kładą też olbrzymi nacisk na edukację społeczeństwa. Jednym z elementów edukacyjnych jest stosowanie nazw zastępczych, kolejnych zmutowanych patogenów,  które łatwo wpadają w ucho. Tak też się stało w przypadku XBB.1.5 i mutacji nadano popularnonaukowy pseudonim Kraken.

ECDC przedstawiło cały szereg symulacji statystycznych i projekcji niewesołej przyszłości, okazuje się, że zdolność najnowszego patogenu do rozprzestrzeniania się i zastąpienia „starych” wersji wirusa jest niespotykana. Co więcej ECDC zwraca najwyższą uwagę, że nasze organizmy są nieprzygotowane do walki z Krakenem. ECDC twierdzi, że agresywne rozprzestrzeniania się patogenu jest najpewniej spowodowane przełamaniem szczepionek i to łącznie z dawkami przypominającymi. Na szczęście jest też dobra wiadomość:

Istnieje możliwość, że ten wariant może mieć rosnący wpływ na liczbę przypadków COVID-19 w Unii Europejskiej/Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale nie w ciągu najbliższego miesiąca, ponieważ wariant ten jest teraz obecny w Europie na bardzo niskim poziomie –  fragment komunikatu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Niestety optymizmu ECDC nie podziela WHO i amerykańska wirusolog Maria Van Kerkhove, która w środku tygodnia wyraziła zaniepokojenie tym, jak szybko Kraken zastępuje pozostałe warianty wirusa. Według danych Białego Domu już 40% nowych zakażeń w USA to właśnie Kraken. Pomimo zatrważających danych z Ameryki, ECDC próbuje opanować panikę w Europie i przekonuje, że mamy jeszcze miesiąc, aby zapobiec tragedii, ponieważ tyle czasu ma zająć Krakenowi zainfekowanie kontynentu, jeśli nie podejmiemy walki z wirusem.

W jaki sposób możemy chronić się przed Krakenem? Tutaj nic się nie zmienia, należy stosować te same sprawdzone środki, dezynfekować ręce, zakładać rękawiczki i maseczki w miejscach publicznych, stosować izolację, ograniczyć kontakty, regularnie się testować, odwoływać zabiegi planowane, korzystać z teleporad i przyjmować kolejne dawki szczepień. Jednym zdaniem dbajmy o siebie i innych, a także bijmy brawa na balkonach i posyłajmy pizzę dzielnym medykom!

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!

1 KOMENTARZ

 1. Nie dalej jak wczoraj w komentarzach na profilu FB kogos znanego czytalem że Polska idzie drogą szwedzką (znaczy drogą ludobojstwa).- zadnej izolacji, olewanie zmarlych itd.
  Osoba i to wyksztalcona twierdzila ze Szwecja ma jedne z nagorszych wynikow jak na swoje realia.

  A jakie sa fakty?
  Glebsza analiza nadsmiertelnosc 0.
  Ponad wczesniejsze prognozy agencji zdrowia lacznie na ten moment ok 7500 (na 10.5 miliona ludnosc i ponad 275 tys standardowych smierci).
  7500 to w zasadzie tyle samo co podaje Łukaszenka u siebie a jest to tak wiarygodne jak popracie dla niego 90%.

  Ludzie nie nadaja sie nawet do czytania danych Lukaszenki. Jak nie zakaże sie podawania (przynajmniej na bieżąco) statystyk, terror predzej czy pozniej wroci.