Piotr Grzybowski / East News

Jeden wybryk nazywamy incydentem, dwa wybryki to jeszcze może być przypadek, ale trzech konkurujących ze sobą wygłupów, inaczej niż seryjną głupotą nazwać się nie da. Czy aby na pewno? Można dyskutować z uwagi na fakt, że pozory mylą i to wcale nie tak rzadko, jakby się mogło wydawać. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy chcą dyskutować, chociaż powinni sobie zadać co najmniej jedno pytanie zawarte w tytule – Sabotaż, czy zwyczajna głupota?

Po siłowym przejęciu TVP łamiącym zarówno konstytucję, jaki i elementarny porządek prawny, doszło do spodziewanego zjawiska. Media publiczne, z wyłączeniem głównego serwisu informacyjnego, który teraz nazywa się „i9.30”, zaliczyły gwałtowny spadek widzów. Najgorzej wygląda to w TVP Info, gdzie według Nielsen Audience spadki sięgnęły 81%.

TVP Info śledziło średnio 68,1 tys. widzów w ujęciu całodobowym, co przełożyło się na 0,96 proc. udziału w rynku telewizyjnym – wynika z danych Nielsen Audience Measurement. Dla porównania, w okresie od 1 stycznia do 19 grudnia br. TVP Info notowało udział na poziomie 5,08 proc. Oznacza to, że w okresie od 29 grudnia ub.r. do 1 stycznia br. względem poprzedzającego długofalowego okresu SHR stacji spadł o 81 proc – pisze  biznesinsaider.pl.

Przyroda, także ta medialna, nie znosi próżni i dlatego widzów TVP Info przejęła TV Republika, do której przeniosły się największe gwiazdy tak zwanej TVPiS, między innymi Michał Rachoń i Danuta Holecka. Oglądalność Republiki bije absolutne rekordy i stało się to zanim doszło do serii skandalicznych wypowiedzi na antenie tej stacji.

Prawicowe serwisy biją rekordy oglądalności w pierwszych dniach po zakończeniu nadawania TVP Info i TVP3. Według najnowszych danych TV Republika odnotowała wzrost o 2500 proc. i wyprzedziła Polsat News, stając się drugim kanałem informacyjnym w Polsce – pisze Onet.pl

I gdy się wydawało, że ciężka praca „koalicji 13 grudnia” doprowadzi do dalszych sukcesów TV Republika, wtedy zaczęła się katastrofa, dość charakterystyczna dla prawicy w Polsce. Zapraszane do studia osoby, od dawna nie stanowią „wartości dodanej”, a są dyżurnymi komentującymi, którzy z racji wieku i schematycznego postrzegania rzeczywistości, z założenia nie będą magnesem oglądalności. W takich warunkach zawsze rodzi się pokusa, aby powiedzieć coś wyjątkowo szokującego i w ten sposób trafić na top medialnych tematów. Tak postąpili kolejno: Jan Pietrzak, Marek Król i Marek Jakubiak. Z wymienionej trójki Pietrzak był pierwszy, ale chyba najmądrzejszy, chociaż jego wypowiedź do mądrych nie należy.

Mam okrutny żart z tymi imigrantami, że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy (…) tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, ponieważ nielegalni nie są ci ludzie, którzy uciekają do lepszego świata ­– fragment wypowiedzi Jana Pietrzaka.

„Pan Janek” przynajmniej starał się i w trakcie wypowiedzi i jeszcze bardziej po niej, uzasadnić o co mu chodziło i bynajmniej nie o to, żeby wsadzać imigrantów do Auschwitz. Pan Król zrobił coś dokładnie przeciwnego, po pierwsze wiedział już, że TV Republika ma potężne problemy po wypowiedzi Pietrzaka. Po drugie był kilkukrotnie napominany przez redaktora, ale i tak dał popis pełnej głupoty lub sabotażu.

(…) pomysł z relokacją jest typowo nazistowskim pomysłem – Marek Król w TV Republika.

Chciałem zaprotestować przeciwko nadużywaniu tych skojarzeń z nazizmem i wykorzystywania pamięci Zagłady do tej debaty, bo w moim przekonaniu jest to nadużycie –  red. Dymek.

(…) należy im założyć czipy, tak jak się pieskom zakłada. Tańsze jest, oczywiście, numery na lewej ręce wytatuować i wtedy łatwo się ich znajdzie ­– Marek Król w TV Republika.

Przeciwko tej wypowiedzi także chciałbym zaprotestować – odparł red. Dymek.

Po tej „wypowiedzi” poszła kolejna fala oburzenia i nie pomogły oficjalne stanowiska redaktorów oraz właścicieli TV Republika. Swoje reklamy ze stacji wycofały dwie firmy, które rzecz jasna natychmiast ze strony prawicowych widzów usłyszały: „moja noga tu nie postanie”. Czy to już koniec? Nic podobnego, dziś do TV Republika przyszedł poseł Marek Jakubiak i w taki oto sposób błysnął:

­Tak jak do nas przewozili tiry niepotrzebnych u siebie odpadów, tak, brzydko porównując, również niepotrzebnych ludzi do Polski przywiozą – Marek Jakubiak w TV Republika.

Wypowiedź Jakubiaka przerwał Michał Rachoń, ale wydaje się, że ta technika nie ma najmniejszego sensu. I TV Republika i prawica w Polsce muszą sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie, bo takim przekazem z opozycji nie wyjdą nigdy. Odpowiedź jest o tyle prosta, że bez wzglądu na to co jest przyczyną takich zachowań, głupota, czy sabotaż, to po prostu trzeba zmienić towarzystwo.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!

1 KOMENTARZ