Foto: Krzysztof Kaniewski / Reporter

Na czym polega fenomen WOŚP? Przede wszystkim na tym, że w przestrzeni publicznej dostępne są podstawowe i obowiązkowe rozliczenia tej Organizacji Pożytku Publicznego, a mimo wszystko ludzie ciągle powtarzają bajki o bezinteresowności Owsiaka i jego rodziny, które przeplatają bajkami o efektywności i transparentności Fundacji WOŚP.

Dlaczego tak to działa? Odpowiedź jest prosta, WOŚP to zjawisko polityczno-religijne, tutaj nie ma zwolenników, tutaj są sami wyznawcy i do nich nie dotrze żaden fakt obnażający czy to Jerzego Owsiaka, czy „orkiestrę”. Warto natomiast zadbać o zbłąkane owieczki miotające się pomiędzy twardymi danymi i emocjonalnym epatowaniem zmarzniętymi dziećmi z puszkami oraz jeszcze bardziej dramatycznym widokiem niemowląt pod inkubatorem. Dla nich przygotowaliśmy parę danych finansowych, wyłącznie z oficjalnego sprawozdania z 2022 roku. Zatem zaczynamy.

82 000 zł pensji dla Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka

W przestrzeni publicznej wielokrotnie padało kłamstwo, że Jerzy Owsiak i jego rodzina nie czerpie żadnych korzyści finansowych z WOŚP. Jerzy Owsiak powtarzał te kłamstwa nawet na sali sądowej, ale nigdy nie poniósł za to konsekwencji. Jak wygląda ta kwestia w dokumentach? Z rozliczenia za rok 2022 wynika jasno, że Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, jako jedyny członek zarządu WOŚP, pobiera następujące wynagrodzenie:

Maksymalna pensja Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak za rok 2022

Średnia pensja Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak za rok 2022

Źródło: https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/

Jerzy Owsiak jest zatrudniony w spółce “Złoty Melon”, w 100% należącej do Fundacji WOŚP, a jego średnia pensja za 2022 rok to około 26 333 zł

Źródło: Screen ze sprawozdania KRS “Złotego Melona”

Jak wyglądały przychody fundacji i ich rozliczenie? Arcyciekawie, ale najpierw przyjrzyjmy się bardzo często pomijanej pozycji w przypadku WOŚP, czyli 1% podatku.

Ani jednej złotówki od WOŚP z 1% podatku dla polskich dzieci i dorosłych, milion na galę WOŚP, 15 milionów dla Ukrainy

Źródło: https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/

Jak widać WOŚP z 1% podatku wspomagała Ukrainę, białoruską prowokację na granicy w Michałowie, a resztę wydała na audyt i galę. W tym miejscu warto przypomnieć, że tak zwane pikniki PiS, według ustaleń posłów Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewskiej i Arkadiusza Marchewki kosztowały nie milion, ale około 100 tys. złotych za “sztukę”. Przejdźmy teraz do głównych przychodów i wydatków Fundacji WOŚP.

W 2022 roku przychód fundacji wyniósł 297 972 689, 28 zł.

W jaki sposób ta kwota została rozdysponowana?

Na sprzęt medyczny WOŚP w 2022 roku przeznaczyła 157,8 miliona, czyli nieco więcej niż połowę przychodu.

Na propagandę, na przykład taką jak niesławna akcja bilbordowa “pokonamy sepsę” WOŚP wydała blisko 21 milionów.

Na “programy medyczne” takie jak walka z cukrzycą i ochronę płuc, co jest tematem tegorocznego finału, WOŚP wydała odpowiednio: 606 zł i 15 tys zł.

Źródło: https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/

W podsumowaniu jeszcze dwie istotne informacje, które też się jakoś nie potrafią przebić do świadomości milionów Polaków. Kwoty uzyskiwane w ramach zbiórek WOŚP, to około 250 milionów złotych, co stanowi promil wydatków na służbę zdrowia, które sięgają 150 miliardów rocznie. W całej historii WOŚP zebrano około 2 miliardy złotych, to jest o miliard mniej, niż ostatnio przekazana suma na onkologię dziecięcą, pierwotnie przeznaczona na TVP Donalda Tuska. Zebrane przez WOŚP środki rozliczane są średnio około 2 lat, rekordowe rozliczenie trwało 4 lata (patrz zbiorki.gov.pl), czyli 8 razy dłużej niż się czeka na operację zaćmy w NFZ.

W połowie roku 2023 roku na koncie WOŚP zalegało blisko 325 milionów złotych

Źródło: https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/

Dlaczego te pieniądze leżą na kontach fundacji zamiast “ratować płuca po pandemii”? Trzeba pytać prezesa Jerzego Owsiaka i dyrektor Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, a spotkać ich można ostatnio głównie w gabinetach politycznych.

Foto: Jurek Owsiak / Facebook

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!