Foto: biuro kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

25 września 2022 roku izraelska gazeta “The Jerusalem Post” opublikował listę „50 najbardziej wpływowych Żydów roku 2022”. Pierwsze miejsce zajął Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na kolejnych miejscach znaleźli się: premier Izraela Yair Lapid, premier Francji Elisabeth Borne, sekretarz stanu USA Anthony Blinken, laureat Nagrody Nobla David Jay Julius. The Jerusalem Post to izraelski dziennik, założony w 1932 roku, pod nazwą The Palestine Post. Z przyczyn religijnych gazeta ukazuje się sześć dni w tygodniu i co ciekawe jest wydawana wyłącznie w języku angielskim. Na stronach portalu The Jerusalem Post znajdziemy krótki życiorys ukraińskiego prezydenta i uzasadnienie wyboru:

Najpierw był uważany za ciekawostkę – jeśli ktoś spoza Ukrainy w ogóle o nim myślał – ponieważ grał prezydenta Ukrainy w sitcomie, zanim odegrał rolę w prawdziwym życiu. Ale inwazja Rosji na jego kraj w lutym postawiła go w centrum uwagi i przetestowała go w sposób, który sprawdziło niewielu przywódców w dzisiejszym świecie. 

Mając oko artysty na znaczenie optyki, Zełenski zaczął nosić wyłącznie oliwkowo-zielone T-shirty. Wyruszył w światową trasę przez Zoom, aby upomnieć zachodnie rządy za niewystarczającą pomoc w pokonaniu Rosji, dostosowując przemówienie do historii i obaw każdej stolicy. 

Gazeta przytacza też wypowiedzi innych polityków ze światowej czołówki, w tym prezydenta USA Joe Bidena, który wygłosił taką oto laudację dla Wołodymyra Zełenskiego:

Narody wolnego świata, inspirowane przykładem prezydenta Zełenskiego, są bardziej zjednoczone, bardziej zdeterminowane i bardziej celowe niż w jakimkolwiek momencie najnowszej historii. 

Portal przypominał też najbardziej głośne, chodź niepotwierdzone porównanie Wołodymyra Zełenskiego do legendarnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla:

Jego twardość i odwaga stały się legendarne i przyniosły mu porównania do Winstona Churchilla. Niewiele jest dowodów na to, że faktycznie powiedział: „potrzebuję amunicji, a nie przejażdżki”, gdy prezydent USA Joe Biden zaproponował, że ewakuuje go z Kijowa, ale wystarczyło, że coś takiego mógł powiedzieć, aby cytat stał się powszechny. 

Gratulujemy prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wyboru na najbardziej wpływowego Żyda 2022 roku, gratulujemy również pozostałym laureatom konkursu, którzy zasiadają w gabinetach politycznych na całym świecie.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!