Foto: Danny Lawson / Reuters
Dziś, 19 września 2022 roku, odbywa się pogrzeb Elżbiety II, który media swoim zwyczajem już ogłosiły „pogrzebem stulecia”. Każda uroczystość, nawet ta najbardziej smutna i z ostatnim udziałem polityka, ma charakter polityczny. Dyplomacja brytyjska i monarchia wysłały wyraźne sygnały, z jakimi państwami nie mają najlepszych stosunków albo nie mają ich wcale. Nieobecnych na pogrzebie królowej Elżbiety II można podzielić na trzy grupy, w pierwszej znajdują się niezaproszeni, w drugiej zastępcy głów państw, a w trzeciej nieobecni z własnej woli.
Niezaproszeni to:
- Rosja, z uwagi na sytuację polityczną i konflikt zbrojny wywołany na Ukrainie.
- Białoruś, która z Rosją współpracuje i pozwala na swoim terytorium prowadzić Rosji przygotowania do działań militarnych.
- Birma, dawna kolonia brytyjska, a obecnie państwo to ma zerwane stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią.
- Wenezuela, zerwane stosunki dyplomatyczne.
- Syria, zerwane stosunki dyplomatyczne.
- Afganistan, gdzie rządy sprawuje radykalna grupa islamistów.
W Internecie i mediach pojawiły się komentarze, że zachowanie brytyjskiej dyplomacji jest mało konsekwentne, ponieważ nie zaproszono Putina i Łukaszenkę, tymczasem zaproszenie dostał dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un, czy Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei. Nie są to prawdziwe informacje, obaj przywódcy państw nie otrzymali zaproszeń, natomiast zaproszenie otrzymali przedstawiciele tych państw w randze ambasadorów i to jest właśnie grupa złożona z zastępców głów państw.
Wśród wielkich nieobecnych, pomimo zaproszenia, znalazł się Jorge Mario Bergoglio, czyli papież Franciszek, który osobiście oświadczył, że nie weźmie udziału w pogrzebie, ale zastąpi go przedstawiciel Watykanu. Z zaproszenia nie skorzystał też przywódca Chin, Xi Jinping, w jego zastępstwie pojawił się wiceprezydent Wang Qishan. Absencja Xi Jinpinga ma być wyrazem dezaprobaty dla zachowania władz Izby Gmin, które nie wpuściły chińskiej delegacji rządowej do parlamentu, aby tam mogła oddać hołd Elżbiecie II.
Poza wyżej wymienioną listą nieobecnych, żałobnicy zjechali się z całego świata i w pogrzebie uczestniczy wiele znanych głów państw, na przykład Joe Biden i Emanuel Macron oraz królów: Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Monako, Norwegii i Szwecji. Do Wielkiej Brytanii przyjechał też cesarz Japonii Naruhito, który dla Elżbiety II zrobił wyjątek, ponieważ w tradycji japońskiej cesarze nie biorą udziału w pogrzebach. Polska na pogrzebie jest reprezentowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a prezydentowi towarzyszy pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.
Królowa Elżbieta II żyła 96 lat i zasiadała na tronie najdłużej w całej historii brytyjskiej monarchii, bo aż 70 lat. Następcą Elżbiety II został jej najstarszy syn, 73-letni Karol, który przybrał imię Karola III.
Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!
To pompatyczny festiwal fałszu, którym się brzydzę i nie tracę czasu na jego oglądanie. A traktowanie Elżbiety II jak nadczłowieka jest bałwochwalstwem. Wszyscy zaproszeni brylują na salonach dzięki ciężkiej pracy mas ludzi o nikłej władzy, które to masy mogą co najwyżej iść jak trzoda między barierkami, by obejrzeć z daleka swoich ciemiężycieli.