Foto: PAP, Radek Pietruszka

Człowiek legenda, obecny w polityce od kilkudziesięciu lat, o czym wielu wyborców zapomina i czego nie docenia, jeden z najczęściej cytowanych liderów partyjnych dysponujący wieloma legitymacjami – Ryszard Petru. Skrócona wersja życiorysu i osiągnięć Ryszarda Petru to zabieg konieczny, ponieważ alternatywą byłoby wielotomowe dzieło, a i to nie daje gwarancji, że przedstawienia pełnej sylwetki tej wybitnej postaci.

Dziś do swoich osiągnięć Ryszard Petru dołączył ultimatum złożone samemu Donaldowi Tuskowi. Nieuchronnie zbliżają się dwa terminy, po pierwsze termin realizacji 100 konkretów w 100 dni i już wiadomo, że konkretów nie będzie nawet 15. Po drugie na początku kwietnia odbędą się wybory samorządowe i dlatego politycy są wyjątkowo pobudzeni. Obie okoliczności z pewnością miały znaczący wpływ na treść i formę wywiadu, jakiego Ryszard Petru udzielił Bogdanowi Rymanowskiego na antenie Radia ZET.

Jako Trzecia Droga będziemy przygotowywać propozycję obniżki składki zdrowotnej do poziomu zbliżonego przed Polskim Ładem, najlepiej w formie ryczałtowej.

Po tej odważnej deklaracji, jak się wydaje nie konsultowanej z Koalicją Obywatelską, Bogdan Rymanowski dopytał Ryszarda Petru o ewentualne konsekwencje braku porozumienia w sprawie składki zdrowotnej.

Jeśli nie będzie zmian w składce zdrowotnej, Trzecia Droga wyjdzie z rządu?

Odpowiedź polityka Polski 2050 była jednoznaczna i stanowcza.

Jeśli nie będzie żadnych zmian, to mogę powiedzieć tak!

Czy popularny i sympatyczny „Rysio” znów przesadził lub raczej w swoim stylu „przekroczył na Rubikoniu”? Być może taki zarzut byłby uprawniony, ale Petru ma bardzo mocne alibi i to z wielu stron. Przede wszystkim stanowisko szefa Polski 2050 brzmi niemal identycznie, jak oświadczania liderów Polski 2050:

Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji – powiedział podczas konwencji samorządowej Szymon Hołownia.

Zmienimy zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To jest bezwzględna i niepodlegająca negocjacjom koalicyjnym umowa. Jeśli tego nie będziemy mogli zrealizować, nie podpiszemy się pod innymi projektami – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ponadto nowe przepisy dotyczące składki zdrowotnej zostały przyjęte w ramach „polskiego ładu”, który powszechnie był krytykowany przez całą opozycję. No i wreszcie zmiana składki zdrowotnej, to 34 punkt ze 100 konkretów na 100 dni, czyli listy obietnic osobiście podpisanej przez Donalda Tuska.

Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Wszystko zatem wskazuje, że w „koalicji 13 grudnia” na dobre zaczęła się walka o władzę albo o utratę władzy, w zależności od tego jak się sprawy potoczą.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!