Foto: Jacek Dominski / REPORTER

Dziś, 24 stycznia 2023 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł najnowszy wariant koronawirusa XBB.1.5 vel Kraken. Patogen został wykryty u dwóch mieszkańców Łodzi i jest to bardzo zła informacja, bo w ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Kraken prawdopodobnie będzie wariantem dominującym i maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy opanuje Europę.

Pocieszające jest to, że eksperci póki co nie stwierdzili, że XBB.1.5 vel Kraken jest mutacją groźniejszą od poprzednich wersji wirusa. Biorąc pod uwagę stanowisko ekspertów, minister zdrowia Adam Niedzielski na razie nie planuje wprowadzenia w województwie łódzkim strefy żółtej, ale ministerstwo trzyma rękę na pulsie:

Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy – Adam Niedzielski dla Wirtualnej Polski.

Jeszcze bardziej zaskakująca jest dalsza cześć wypowiedzi ministra odnosząca się do samego COVID-19 i strategii ministerstwa w walce z pandemią. Adam Niedzielski nie widzi zagrożenia dla wydolności sytemu opieki zdrowotnej ze strony koronowirusa, za to zwraca uwagę na pandemię grypy.

Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia, nawet w wersji XBB.1.5. (…)Nie spodziewamy się w Polsce w najbliższym czasie skoku liczby zakażeń, choć oczywiście stopniowy wzrost będziemy notować. W szpitalach mamy od dłuższego czasu w granicach 700 osób z cięższym przebiegiem COVID-19 lub wymagających jedynie krótkotrwałego wsparcia lekowego. To w porównaniu do hospitalizacji grypowych bardzo niska liczba, nie mówiąc już o odniesieniu jej do hospitalizacji we wszystkich dotychczasowych falach koronawirusa.

Do serii uspokajających komunikatów należy też dodać kolejne stanowisko ekspertów, którzy wyrażają pełne przekonanie, że dostępne szczepionki zapobiegają zgonom i hospitalizacjom również przy najnowszej odmianie wirusa.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!