18 marca 1900 roku holenderski klub piłkarski Unionu Amsterdam istniejący od 1883 do 1896 roku, został przemianowany na najbardziej znany i utytułowany w Holandii Amsterdamsche Football Club Ajax NV. Pełnej nazwy praktycznie nikt nie używa, a słynna holenderska drużyna na co dzień występuje jako Ajax Amsterdam albo po prostu Ajax.

Historia Ajaxu Amsterdam na jeszcze jeden bardzo ciekawy wątek, który jest obecny do dziś i budzi skrajne emocje. Kibice Ajaxu słyną z tego, że sami siebie nazywają Żydami, chociaż zdecydowana większość nie ma żydowskiego pochodzenia. Na stadionie Ajaxu niemal zawsze można też zobaczyć symbole żydowskie, w tym najbardziej charakterystyczną gwiazdę Dawida. W czasie meczu okrzyki „Joden”, Joden”, czyli „Żydzi”, Żydzi” to jest stały punkt programu, ale co ciekawe, to nie przeciwnicy Ajaxu tak krzyczą, tylko najbardziej fanatyczna grupa Ajaxu, która nazywa się „F-Siders” lub „Joden”.

Historia i tradycja klubowa sięga korzeniami do czasów II wojny światowej, wówczas w Amsterdamie żyło ponad 140 000 Żydów, a ponieważ stadion Ajaxu był usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy żydowskiej, to łatwo się domyślić, że Żydzi stali się wiernymi kibicami drużyny. Gdy Niemcy zaczęli okupować Holandię pierwszymi ofiarami ich zbrodni byli Żydzi, większość została rozstrzelana albo wysłana do obozów koncentracyjnych, natomiast samą dzielnicę żydowską Niemcy zrównali z ziemią. Dokładnie tymi wydarzeniami tłumaczy się współczesne zachowania kibiców Ajaxu, które mają być wyrazem szacunku dla pierwszych kibiców tej drużyny.

W sposób naturalny postawa kibiców Ajaxu wywołuje skrajne emocje, w tym postawy antysemickie przeciwników zespołu, gdzie zdecydowanie bryluje Feyenoordu Rotterdam. Wczoraj również doszło do starć pomiędzy kibicami i policją, a powodem były właśnie wzajemne wyzwiska pomiędzy kibicami Ajaxu i Alkmaaru. Obie ekipy wznosiły hasła, w których dominowały odwołania do Żydów, ale tylko kibice krytycznie nastawieni do tej społeczności zostali aresztowani. W sumie miło zostać aresztowanych około 150 kibiców, wszyscy ze śpiewanie antysemickich przyśpiewek

Kibice byli kilkakrotnie proszeni o zaprzestanie śpiewania przed dokonaniem aresztowań – poinformowała policja.

Nie pierwszy raz się okazało, że ważne jest kto, co, do kogo i o kim mówi. Trzeba bardzo uważać na słowa, zwłaszcza krytyki, pod adresem wybranych społeczności. W Polsce też mamy dwa kluby z podobnymi sympatiami, jakie przejawiają kibice Ajaxu, pierwszy to Widzew Łódź, drugi Cracovia.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!