Foto: Eduardo Munoz / Reuters

W grudniu 2022 roku Jacek Kurski został przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. Przed „awansem” oświadczył, że w porozumieniu z własnym środowiskiem politycznym, rezygnuje z funkcji prezesa TVP, aby zostać zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Po niecałych dwóch miesiącach obecności Jacka Kurskiego w Banku Światowym, odszedł prezes David Malpass. Oficjalnie powodem rezygnacji miał być krytyczny stosunek prezesa do polityki klimatycznej, ale nie można wykluczyć, że swoje dołożył też „bulterier PiS-u”.

Obojętnie jaką przyjmiemy wersję wydarzeń faktem pozostaje, że nowym szefem Banku Światowego jest Ajay Banga. Wyboru dokonano w środę 3 maja 2023 roku i po raz pierwszy na czele tej światowej instytucji stanie osoba urodzona w Indiach, ale nie będzie to mimo wszystko Hindus, bo Ajay Banga posiada amerykańskie obywatelstwo. Amerykanin został wybrany na pięcioletnią kadencją, a pracę rozpocznie za niespełna miesiąc, dokładnie 2 czerwca 2023 roku.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika Banga jest gorącym zwolennikiem polityki klimatycznej i przede wszystkim temu zawdzięcza swoją pozycję. Z drugiej strony jego kandydatura miała być policzkiem dla Rosji promującej kandydatów z krajów jej sprzyjających. Koalicja państw po przywództwem Rosji próbowała wypromować kliku znanych ekonomistów, ale wszyscy przepadli w pojedynku z przedstawicielem koalicji amerykańskiej.

Nowy prezes nie jest postacią anonimową w świecie finansów i umieścił w swoim CV kilka znaczących stanowisk, jakie pełnił w przeszłości. Ostatnio był wiceprezesem w General Atlantic, wcześniej zajmował stanowisko prezesa i dyrektora generalnego w Mastercard. Na tym nie koniec Ajay Banga to również były przewodniczący Międzynarodowej Izby Handlowej w latach 2020-2022 i wielokrotnie odznaczony ekonomista działający na rzecz równoważonego wzrostu gospodarczego i światowej integracji finansowej, za co odebrał wiele nagród, medali i odznaczeń, w tym nagrodę Global Leadership Award przyznaną przez Business Council for International Understanding. Z wyboru Ajaya Bangi zadowolenie wyraził prezydent USA Joe Biden:

Ajay Banga będzie transformującym liderem, wnoszącym wiedzę, doświadczenie i innowacje na stanowisko prezesa Banku Światowego. Pomoże pokierować instytucją w miarę jej ewolucji i ekspansji, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, które bezpośrednio wpływają na jej podstawową misję, jaką jest redukcja ubóstwa – w tym zmiany klimatyczne.

Jacek Kurski póki co nie wydał oświadczenia, ale w każdej chwili można się spodziewać komentarza ze strony szanowanego dziennikarza i polityka, który zawsze zachowuje zdrowy rozsądek, umiar i przede wszystkim bezinteresownie działa na rzecz dobra Polski i całego świata.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!