Foto: Maciej Jarzębiński / FORUM

Od kilku dni cała Polska przegląda rachunki za energię elektryczną i przeżywa duży stres wywołany przekroczeniem rocznego limitu zużycia prądu, który będzie warunkiem zachowania dotychczasowej ceny. O co dokładnie chodzi? Wczoraj 15 września 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia kolejnej już traczy, czyli wsparcia rządowego dla obywateli. Tym razem nie będzie to tarcza antyinflacyjna, ale „tarcza solidarnościowa”, która gwarantuje utrzymanie obecnej ceny energii, jeśli gospodarstwo domowe nie przekroczy granicy zużycia prądu wyznaczonej na 2000 KWh rocznie. Nieco wyższy limit, bo 2600 KWh przewidziany jest dla rolników, rodzin z co najmniej trójką dzieci i osób niepełnosprawnych.

O tym, że rząd wraz z główną partią rządząca kolejny raz zatroszczył się o obywateli, 13 września 2022 roku, podczas spotkania wyborczego w Pruszkowie, mówił też sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński:

Podjęliśmy działania zmierzające do tego, żeby prąd do każdej rodziny, gospodarstwa domowego, do 2000 KWh był po cenie stałej, w gruncie rzeczy dotychczasowej. Krótko mówiąc – mimo ogromnego wzrostu kosztów paliw, tego wszystkiego co tworzy energię, to jeśli chodzi o tą dość znaczną ilość zużywanego przez rodziny prądu, cena nie będzie zwiększana.

Redakcja PatrzyMY.pl postanowiła zweryfikować u źródła, jak rzeczywiście sprawy się mają i co nam odpowie firma Turon, największy dostawca energii elektrycznej w Polsce. Od razu uprzedzamy wszystkich Czytelników, że gdyby chcieli uzyskać konkretną informację na przykład na temat swoich rachunków, to muszą się doposażyć w anielską cierpliwość. Infolinia to prawdziwa ścieżka zdrowia, trzeba przejść przez kilku, a nawet kilkunastopunktową weryfikację, o ile będziecie dysponować dykcją świętej pamięci Jana Suzina. Każdy punkt weryfikacji i pytania dotyczące powodów niepokojenia firmy Turon Waszym telefonem, wymaga ustnego potwierdzenia, jeśli się pomylicie i nie zdążycie przejść na weryfikację przy pomocy klawiatury, to quiz zaczyna się od nowa. Natomiast pragniemy uspokoić wszystkich zainteresowanych, że z najbardziej podstawowym komunikatem, który w sposób brutalny weryfikuje obietnice polityków, zapoznacie się niemal natychmiast, po połączeniu z numerem 32 606 06 06 należącym do infolinii Tauron:

Uwaga ważna informacja! Jeśli dzwonisz w sprawie zamrożenia cen prądu do 2000 KWh rocznie, to  informujemy, że na twoje pytania odpowiemy po opublikowaniu przepisów prawnych.  

Jak widać firma Turon nie ma pojęcia o co chodzi politykom i uprzejmie prosi, aby jej nie zawracać głowy. Każdy obywatel poszukujący faktów może nasze ustalenia samodzielnie zweryfikować, ale niestety już nie dziś, bo infolinia działa do godziny 16.00.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!