Foto: www.facebook.com/JachiraKlaudia
Kwestia reparacji za straty, jakie Polska poniosła w czasie II Wojny Światowej w wyniku napaści i okupacji niemieckiej, przechodziła przez różne etapy politycznych rozgrywek. Wbrew powszechnej opinii temat nie jest nowy i był taki czas, w którym przedstawiciele PO, z Donaldem Tuskiem na czele, bardzo gorliwie domagali się reparacji i namawiali do wspierania każdego rządu, który o reparacje wystąpi. Niestety 1 września 2022 roku doszło do bardzo klasycznego zwrotu akcji, według prostej reguły: „jeśli PiS jest za, to PO przeciw i odwrotnie”.
Dość szybko okazało się jednak, że ta strategia przyjęta przez Donalda Tuska i jego partię nie spotyka się z właściwym odbiorem społecznym. Według badań ankietowych od 52% (badanie dla Onet.pl), do 64% (badanie dla wpolityce.pl) Polaków uważa, że Polsce reparacje się należą. Oddzielną kwestią jest wiara w uzyskanie zadośćuczynienia i tutaj blisko 75% zachowuje daleko idącą ostrożność (badenie Onet.pl). Istotne jest jednak to, że zdecydowana większość Polaków nie ma wątpliwości, że Niemcy odpowiadają za zniszczenia i zbrodnie dokonane w Polsce i próba tłumaczenia tego tragicznego faktu psuciem współczesnych relacji z Niemcami, okazała się przestrzelonym argumentem.
Prawdopodobnie te czynniki wpłynęły na szybką zmianę stanowiska PO, która najpierw wysunęła własny projekt uchwały dołączając do niej żądania skierowane pod adresem Rosji, a potem ostatecznie prawie cały klub zagłosował za projektem uchwały PiS. Niemniej czwórka posłów PO (KO) zajęła odrębne stanowisko i głosowała przeciw uchwale, w tym gronie znalazła się Klaudia Jachira znana z wielu ekscentrycznych zachowań oraz: Tomasz Aniśko, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska.
Lista posłów głosujący przeciw uchwale
Żaden inny poseł poza klubem PO (KO) nie głosował przeciw, ale 15 wstrzymało się od głosu. W tym gronie na szczególną uwagę zasługuje postawa posłów z koła Polska 2050 (Szymon Hołownia), którzy w pełnym składzie uchylili się od poparcia uchwały: Hanna Gill-Piątek, Michał Gramatyka, Paulina Hennig-Kloska, Joanna Mucha, Mirosław Suchoń, Paweł Zalewski, Tomasz Zimoch. Ponadto w od głosu wstrzymali się wszyscy posłowie koła PPS: Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek i Joanna Senyszyn, czterech posłów Lewicy: Maciej Gdula, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Anita Sowińska oraz jeden poseł PO (KO) Krzysztof Mieszkowski.
Źródło: Głosowanie nr 7 dnia 14-09-2022
Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!