Foto: Ng Han Guan / AP Photo

W sobotę 22 października 2022 roku dobiegły końca obrady Komunistycznej Partii Chin, w których brało udział około dwóch tysięcy delegatów z całego kraju. Obrady trwały sześć dni i zaowocowały między innymi powołaniem nowego składu Komitetu Centralnego KPCH i Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny. Nastąpiły też zmiany w statucie KPCh skutkujące dodatkowym wzmocnieniem pozycji przewodniczącego i prezydenta Chin Xi Jingpinga, który po raz trzeci będzie stał na czele partii.

Z przedstawionego przebiegu zdarzeń można by wysnuć wniosek, że wszystko odbyło się bez niespodzianek, ale do niespodzianki jednak doszło. Na parę sekund przed planowanym przemówieniem prezydenta Xi Jingpinga z sali wyprowadzono wysokiej rangi delegata, w osobie byłego prezydenta Chin Hu Jintao. Incydent natychmiast stał się przedmiotem licznych komentarzy medialnych, dziennikarze na całym świecie zaczęli odgadywać, co tak naprawdę zaszło. Falę spekulacji wywołał fakt, że ze strony chińskiej zabrakło oficjalnego komunikatu, pojawiła się jedynie sugestia, że przyczyną eksmisji były problemy zdrowotne. Obojętnie jak było naprawdę, symbolika tej sceny jest jednoznaczna i bynajmniej nie działa na korzyść Hu Jintao.

Naszą uwagę zwróciły maseczki panów Chińczyków, którzy wyprowadzali Hu Jintao, bo ta okoliczność idealnie wpisuje się w jedno z głównych założeń Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, jakim jest kontynuacja polityki: “zero tolerancji dla COVID-19”. Xi Jinping w trakcie swojego przemówienia wielokrotnie podkreślał, że w tym obszarze nic się nie zmieni, ponieważ taka polityka jest jednym z większych osiągnięć KPCH i jego prezydentury:

Chroniliśmy zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Dokonaliśmy ogromnych osiągnięć zarówno w zakresie reagowania na epidemię, jak i rozwoju gospodarczego i społecznego ­– 22 października, Xi Jinping na Zjeździe Komunistycznej Partii Chin.

Kontynuacja polityki „zdrowotnej” niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje dla większości Chińczyków, którzy są poddawani powszechnym, niemal codziennymi testom na koronawirusa i zmagają się z dobrze w Polsce znanymi lockdownami. Prócz tak specyficznie pojmowanego bezpieczeństwa zdrowotnego, równorzędnym tematem w przemówieniu przewodniczącego KPCH było bezpieczeństwo militarne. Xi Jinping obiecał, że wzmocni nie tylko potencjał obronny Chin, ale i system odstraszania wrogą, co my być zrealizowane poprzez budowę nowoczesnej armii:

Zwiększymy szkolenia wojskowe w warunkach bojowych. (…) Wprowadzimy innowacje w zakresie nowych wojskowych wytycznych strategicznych oraz opracujemy strategie i taktyki wojny ludowej, ustanowimy silny system odstraszania strategicznego – 22 października, Xi Jinping na Zjeździe Komunistycznej Partii Chin.

Na Zjeździe Komunistycznej Partii Chin nie zabrakło też akcentów związanych z chińską gospodarką i tutaj możemy zauważyć analogię do naszego „polskiego ładu”, ponieważ „chiński ład” w ocenie Xi Jinping, to “socjalistyczny systemem gospodarki rynkowej”. Przewodniczący Xi w ramach tej symbiozy ponad podziałami, zobowiązał towarzyszy partyjnych i cały naród do umocnienia sektora publicznego i jednoczesnego wspierania sektora prywatnego.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!

1 KOMENTARZ