Foto: AFP

Ostanie wydarzenia na morzu bałtyckim, które odnosiły się do dwóch gazociągów: rosyjskiego Nord Stream 1 i rosyjsko-niemieckiego Nord Stream 2, nie doczekały się oficjalnych komentarzy ze strony dyplomatów najbardziej zainteresowanych państw. Oczywiście mamy na myśli takie komentarze, które jednoznacznie wskazywałaby na przyczyny uszkodzenia gazociągów i w dodatku mówiły o tym, kto miałby tych uszkodzeń dokonać. Podobnego głosu w sprawie nie zabrał mister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Wiktorowicz Ławrow, ani jego niemiecki odpowiednik Heiko Maas. W związku z tym redakcja PatrzyMY.pl postanowiła sprawdzić, czy jakikolwiek minister spraw zagranicznych na świecie, wskazał na sprawcę uszkodzenia gazociągów.

Zaczęliśmy od głośnej swego czasu Jamajki, ale okazało się, że Kamina Johnson Smith, tamtejsza minister spraw zagranicznych, nie zabrała głosu w sprawie Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Szef dyplomacji Burundii Alainem Aimé Nyamitwe, również nie ustosunkował się w żaden sposób do przyczyn i ewentualnych sprawców awarii, czy też sabotażu. Uładzimir Makiej stojący na czele Białoruskiego MSZ, także milczał jak grób. Jedyny, chociaż były minister spraw zagranicznych i minister obrony narodowej, który jednoznacznie uznał, że doszło do zamachu terrorystycznego i wskazał USA jako sprawców, nazywa się Radosław Sikorski.

Po tym wpisie bardzo standardowo zareagował Maciej Wąsik, inny polski polityk, aktualnie pełniący funkcję wiceministra spraw wewnętrznych.

Wydawać by się mogło, że to takie klasyczne przepychanki pomiędzy PiS i PO, ale życie natychmiast zweryfikowało prognozę ministra Wąsika. Dosłownie kilka godzin po wpisie Sikorskiego na Kremlu strzeliły korki od szampana, o czym poinformowała osobiście rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zaharowa.

Sikorski napisał na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za dzisiejszy wypadek na rosyjskich gazociągach. Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?

Chwilę potem panu Radosławowi Sikorskiemu osobiste podziękowania złożył też ambasador Rosji przy ONZ Dmitry Polyanskiy:

Dziękuję @radeksikorski za wyjaśnienie, kto stoi za tym terrorystycznym atakowaniem infrastruktury cywilnej! #NordStream2 #Nordstream

A co w tym wszystkim robi Jarosław Kaczyński? Przede wszystkim prezes jest zawsze i wszędzie, poza tym kolejny raz sprawdza się stare polityczne powiedzenie, że politycy opozycji to tajna broń szefa PiS.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!