Foto: Facebook / Mateusz Morawiecki

Słowo „kuzynka” zaczęło robić zawrotną karierę od marca 2020 roku, kiedy to w przestrzeni publicznej pojawiło się setki historii opisujących perypetie zdrowotne kuzynek. W zależności od tego, czym się kończyła historia, wojujące ze sobą grupy na przemian podważały zarówno autentyczność relacji, jaki i istnienie samej kuzynki. Takich zarzutów nie będzie można postawić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, którego kuzynka na portalu Twitter osobiście opublikowała instrukcję: „Zostań w domu II”. W komentarzu, doposażonym w gustowny plakat, znajdziemy całą serię porad, w jaki sposób efektywnie i oszczędnie zostać w domu.


Kim jest Monika Morawiecka? Tak się jakoś złożyło, że w rodzinie Morawieckich najczęściej występują politycy albo eksperci, pani Monika jest akurat ekspertem od klimatu i zasiada w dwóch instytucjach: Regulatory Assistance Project oraz w Eksperckiej Radzie ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. Wcześniej Monika Morawiecka była prezesem państwowej spółki PGE Baltica, czemu też się nie należy specjalnie dziwić.

Bez względu na rozwój kariery pani Moniki, trzeb podkreślić, że nie jest o pierwsza porada przekazana społeczeństwu przez otoczenie i krąg znajomych premiera Mateusza Morawieckiego. W kolejności chronologicznej przedstawiamy najciekawsze z nich:

5 lipca 2022 roku, prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami powiatu lipskiego  

Czynimy wszystko, żeby jak najbardziej zminimalizować presję inflacyjną (…).Proszę, żebyście państwo byli dobrej myśli. Proszę, żebyście trochę zacisnęli zęby i byli optymistami. Nikt z nas się nie spodziewał, że to do nas przyjdzie.

14 lipca 2022 roku, Minister Edukacji Przemysław Czarnek w rozmowie z “Super Expressem”  

Drożyzna nie oznacza, że nie można jeść. Można jeść trochę mniej i trochę taniej.

15 września 2022 roku, Minister Klimatu Anna Moskwa w rozmowie z Radiem „Zet”

Musimy się sporo nauczyć, jeśli chodzi o dobre nawyki: wyłączanie światła, ładowarki, ogrzewanie na poziomie niższych temperatur (…). Dużo wcześniej, obniżając temperaturę w domu do 17 stopni w przestrzeniach wspólnych, 19 stopni w bardziej użytkowanych. (…) można się do tego przyzwyczaić. To też jest zdrowa temperatura dla organizmu.

Przy każdej regule można znaleźć wyjątek, jeśli chodzi o rodzinę i znajomych pana premiera Mateusza Morawieckiego, to mamy więcej wyjątków i autentycznych kuzynek, niż reguły, jakiejkolwiek reguły.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!