Foto: Skynews.com

Wczoraj odbył się pogrzeb Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii, o którym pisaliśmy w oddzielnym artykule, wskazując na listę obecnych i nieobecnych gości. Obecna była polska para prezydencka i w związku z tą obecnością rozgorzała gorąca dyskusja. Pretekst miał dać sam prezydent Andrzej Duda, którego zachowanie na pogrzebie wzbudziło kontrowersje. Zawsze przy takich okazjach dominuje polityczny podział i od preferencji komentujących zależy kierunek krytyki lub obrony. Redakcja PatrzMY.pl nie wchodzi na to pole minowe i nie podejmuje się analizy poniższego filmiku, który stał się jednym z nowszych przebojów Internetu:

Zaraz po tej publikacji na portalu Twitter pojawił się hashtag #JaśFasola, co jest oczywiście analogią do znanego serialu komediowego z udziałem Rowana Atkinsona. Prezydent Andrzej Duda w komentarzach użytkowników portalu miał się właśnie zachowywać tak, jak komediowy Jaś Fasola, uwielbiany przez miliony Polaków. Na pytanie czy tak było, będzie musiało odpowiedzieć grono ekspertów i nauka. My przypominamy inną scenę z udziałem polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, która raczej do śmiesznych nie należy.

Incydent ten miał miejsce we wrześniu 1999 roku, podczas wizyty na cmentarzu w Piatichatkach pod Charkowem, gdzie prezydent Aleksander Kwaśniewski składał kwiaty i „oddawał hołd” pomordowanym przez NKWD żołnierzom Wojska Polskiego. Każdy Polak w obliczu takich faktów może sobie samodzielnie odpowiedzieć, co jest skandalem, co niestosownością i który Jaś: Fasola, czy Wędrowniczek, zasłużył na potępienie.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!