Foto: Platforma Obywatelska / Facebook

Wybory parlamentarne odbędą się dopiero jesienią 2023 roku, ale politycy wszystkich opcji już od paru miesięcy objeżdżają Polskę i próbują przekonać wyborców do swoich racji. Najczęstszym argumentem pojawiającym się w wystąpieniach polityków jest prawda, którą sami głoszą i kłamstwa zarzucane konkurencji. Jakkolwiek brzmi to dziwnie, to w ostatnim czasie o kłamstwie najczęściej mówi przewodniczący Donald Tusk. Tak też się stało podczas wystąpienia 9 listopada 2022 roku w Płocku, gdzie doszło do starcia pomiędzy Wiktorem Adamczykiem, działaczem młodzieżówki partii KORWiN i przewodniczącym Tuskiem, a poszło o:

Chciałem zapytać, jak to jest mówić, że inflacja jest wysoka i to jest wina PiS-u, a przecież pańscy posłowie głosowali za ustawą “Ukrainiec plus”, za zamknięciem gospodarki, czyli lockdownem, co doprowadziło do inflacji? Jak to jest mówić, że bronicie demokracji, a za pańskich czasów strzelano do górników, atakowano na Marszach Niepodległości zwykłych ludzi? Jak to jest mówić o obronie sądownictwa, gdy ostatnio Kukiz chciał odwołać Ziobrę? — 9 listopada 2022 roku, Wiktor Adamczyk, działacz młodzieżówki partii KORWiN, podczas spotkania Donalda Tuska z wyborcami w Połocku.

Wiktor Adamczyk wytknął starszemu koledze cały pakiet politycznych zachowań partii PO, które w jego opinii ilustrują hipokryzję jej przewodniczącego. W odpowiedzi młodzieżowiec partii KORWiN usłyszał:

Ja uważam, że problem z debatą w Polsce też wynika z tego, że PiS (..) przyzwyczaił – na pewno pana jak widzę – do tego, że kłamstwo jest czymś bezkarnym, że można kłamać od rana do wieczora.

Jak na przykład słynne kłamstwie o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika. (…) Nikt nie został ranny.

Po co pan powiela takie bzdury?! Ja powiem tak szczerze. Ja bym się wstydził na pana miejscu, bo wiek nie jest żadnym usprawiedliwieniem – 9 listopada 2022 roku, Donald Tuska podczas spotkania z wyborcami w Płocku.

Redakcja PatrzyMY.pl postanowiła sprawdzić, kto kłamie, kto mówi prawdę i kto bez względu na wiek powinien się wstydzić bez żadnego usprawiedliwienia:

 1. Głosowanie nr 7 na 7. posiedzeniu Sejmu, dnia 02-03-2020 r. o godz. 23:18:42, Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Klub KO (PO): 113 głosów za, 1 przeciw. 

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=9&nrposiedzenia=7&nrglosowania=7

 1. Głosowanie nr 131 na 50. posiedzeniu Sejmu, dnia 09-03-2022 r. o godz. 22:08:25 Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Klub KO (PO): 124 głosy za, 1 wstrzymujący.

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=9&nrposiedzenia=50&nrglosowania=131

 1. Ranni górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas interwencji policji 2 i 9 grudnia 2015 roku:

Źródło: https://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/strajk-w-jsw-20-osob-rannych-po-interwencji-policji-zdjecia/ar/c1-3276135

 1. Atak na „zwykłych ludzi” w czasie „Marszu Niepodległości”:

5 grudnia 2013 roku Gazeta Wyborcza

Karol Cak, były już funkcjonariusz Komendy Stołecznej Policji, został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu oraz osiem lat zakazu pracy jako policjant, detektyw albo ochroniarz. Dwa lata temu na Marszu Niepodległości zaatakował demonstranta 

Wyrok, jaki zapadł w tej sprawie w maju, dziś utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Warszawie. Orzeczenie jest prawomocne. Apelacje złożyły co prawda wszystkie strony niezadowolone z majowego rozstrzygnięcia, ale sąd ich nie uwzględnił.

Źródło: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,15081808,policjant-skazany-za-skopanie-manifestanta-na-marszu-11-11-11.html

 1. Kukiz chce odwołać Ziobro:

Większego szkodnika w życiu nie spotkałem w polityce – no oprócz oczywiście wcześniej komunistów. (…). Uważam, że drzwi do KPO można otworzyć odwołując ministra Zbigniewa Ziobrę i dlatego nie chce go opozycja odwołać, nie chce skorzystać z tej szansy, bo boi się, że rzeczywiście wtedy pojawi się realna szansa otrzymania przez Polskę pieniędzy z Unii, a to nie jest ani na rękę opozycji, ani pani (szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli) von der Leyen i jej kolegów, którzy są zblatowani z uległą, podległą sobie opozycją – 4 listopada 2022 roku, Paweł Kukiz na antenie „Radia Wnet”.

Z powyższego zestawienia faktów jednoznacznie wynika, że to młodzieżowiec partii KORWiN Wiktor Adamczyk mówił prawdę, natomiast lider PO Donald Tusk przyzwyczaił się:

do tego, że kłamstwo jest czymś bezkarnym, że można kłamać od rana do wieczora.

Co z tym zrobi Donald Tusk? Prawdopodobnie, to co zawsze, chociaż powinien się wsłuchać we własne słowa:

Po co pan powiela takie bzdury?! Ja powiem tak szczerze. Ja bym się wstydził na pana miejscu, bo wiek nie jest żadnym usprawiedliwieniem. 

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!

1 KOMENTARZ

 1. Doskonała praca redakcji.
  Ja tez swoje zrobiłem, ale na mniejszym odcinku. Badam od poczatku statystyki covidowe. Ostatnio na profilu dra Basiukiewicza na angielskojezycznym nicku wkleilem na raz dziesiatki statystyk, glownie ale nie tylko ze Szwecji.
  https://www.rivm.nl/sites/default/files/2022-10/Figuur%204%20-%20NL.svg
  Widzialem setki wykresów ale żaden jest tak cenny jak ten z Holandii.
  Brak jednocznacznej korelacji zakażen osob starszych z młodymi i średnim wieku.
  Delta i zwłaszcza bezwzglednie zakaźny omikron obnażyły decyzyjych zwyrodnialów.