Foto: Grzegorz Mordalski / common.wikimedia.org
W związku z radykalnym podniesieniem cen paliw, w tym gazu, dwa największe zakłady w Polsce produkujące nawozy sztuczne: Anwil i Azoty Kędzierzyn, wstrzymały produkcję. Decyzję o wstrzymaniu produkcji tłumaczono nie tylko ceną gazu, ale też pełnymi magazynami, co z kolei jest związane z wysoką ceną tych produktów, podniesioną o koszty produkcji wywołane konfliktem na Ukrainie.
Szybko się okazało, że wyżej wymienione zakłady są bardzo ważnym ogniwem w produkcji CO2 i suchego lodu, niezbędnych komponentów dla przemysłu spożywczego. Gdy w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się wypowiedzi producentów żywności i napojów gazowanych, które alarmowały, że może dojść do zatrzymania produkcji również w tych zakładach, natychmiast odezwali się politycy, media i organizacje pozarządowe. Na szczególną uwagę zasługują publikacje mediów i wypowiedzi polityków, którzy wcześniej uznawali CO2 za największe zagrożenie dla Ziemi i regularnie domagali się redukcji tego gazu.
8 grudnia 2018 roku, Newsweek Polska o produkcji CO2
Podczas gdy w Katowicach delegacje 190 państw dywagują o przyszłości życia na Ziemi, poziom emisji dwutlenku węgla na świecie osiągnął rekordowy poziom w historii – 37 mld ton w 2018 r. To tyle, jeśli chodzi o mobilizację ludzkości w walce o dobre powietrze.
28 sierpnia 2022 roku, Newsweek Polska o emisji CO2
Zapasy dwutlenku węgla w sektorze spożywczym starczą z grubsza na tydzień. Oznacza to, że z początkiem września mogą nas czekać poważne perturbacje w produkcji żywności i napojów, a także ich magazynowaniu, transporcie i dostawach do sklepów. A w konsekwencji brak wielu towarów na sklepowych półkach.
16 grudnia 2019 roku, Joanna Mucha była poseł PO i obecna poseł Koła Parlamentarnego Polska 2050 Szymona Hołowni, o emisji CO2
Polska nie podpisuje się pod ustaleniami unijnymi, mówi, że my nie będziemy w 2050 roku neutralni, jeśli chodzi o emisję CO2, i nie ma nikogo z naszej strony, ze strony opozycji, kto by powiedział Europie: jeśli my dojdziemy do władzy, to podpiszemy się pod tymi ustaleniami, jesteśmy z wami, dlatego że to jest dobre dla świata, dla klimatu, dla Polski, dla Europy.
29 sierpnia 2022 roku, Joanna Mucha, była poseł PO i obecna poseł Koła Parlamentarnego Polska 2050 Szymona Hołowni, o produkcji CO2
Czy minister Sasin podejmował decyzję o zaprzestaniu produkcji w Anwilu i grupie Azoty mając świadomość konsekwencji, które ta decyzja wywoła? Jeśli tak to czy podejmował decyzję o zamknięciu produkcji, lekceważąc konsekwencje? Czy zabezpieczył nas jako konsumentów, ale też rynki przed konsekwencjami, które rodziły te konkretne decyzje? Na jaką skalę zostaje odblokowana produkcja w Anwilu? Czy do pracy wracają wszyscy, czy tylko część załogi? Na jak długo ta produkcja jest odblokowana? Jaka część popytu m.in. na nawozy, dwutlenek węgla, suchy lód zostanie zaspokojona? Co z pracownikami grupy Puławy? Czy ci ludzie mają zabezpieczone wynagrodzenie?
W związku z medialną i polityczną karuzelą stanowisk w sprawie złego i dobrego CO2, redakcja PatrzyMY.pl nie czuje się kompetentna, by podjąć się rozstrzygania tego wewnętrznego sporu. Sprawą jak zwykle powinni się zająć naukowcy, wydaje się, że w tym przypadku pan redaktor Jakub Wiech byłby idealnym autorytetem, zdolnym pogodzić wszelkie interesy producentów, emitentów i sponsorów.
Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!