Foto: Autor: mart/dap Źródło: PAP

„Polski ład” pierwotnie nazwany „Nowym ładem”, miał być programem, który otworzy rządzącej partii PiS drogę do trzeciej kadencji. Od samego początku zarówno premier Mateusz Morawiecki, jaki i Jarosław Kaczyński, ówczesny wicepremier i ciągle aktualny szef partii PiS, zapewniali o nadchodzącym przełomie dla Polski. Wszelkie słowa krytyki, nie tylko ze strony partii opozycyjnych i mediów kojarzonych z tymi partiami, spotykały się z ostrymi reakcjami twórców „Polskiego ładu”. Autorem jednej z najbardziej słynnych odpowiedzi dla krytyków „Polskiego ładu”, był sam Jarosław Kaczyński: “Tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, mogą rzeczywiście stracić”.

Tak się działo, dopóki program był zapowiadany na wiecach partyjnych i lansowany przez medialne oraz intelektualne zaplecze PiS. Z chwilą, gdy „Polski ład” wszedł w życie zaczęły się prawdziwe problemy, a wręcz kryzys w obozie władzy. Przypomnijmy, co o „Polskim ładzie” mówili dwaj najważniejsi politycy PiS.

Kalendarium „Polskiego ładu”.

04.04.2021 roku, Jarosław Kaczyński w rozmowie z serwisem Albicla.com wyemitowanej w TV Republika.

Nowy Ład to jest skrótowe określenie właśnie całej tej polityki, całego tego zamysłu i konkretnego planu już gotowego, (…) który ma to wszystko ująć w ramy racjonalne, ramy, gdzie różnego rodzaju elementy będą wynikały jedne z drugich, będą się nawzajem uzupełniały, nawzajem wzmacniały i będą prowadziły do tego celu, który chcemy osiągnąć Celu, który związany jest z losem Polaków, losem naszej Ojczyzny, ale także losem Europy, losem demokracji, dobrze rozumianej demokracji, i z losami całej naszej cywilizacji.

Jarosław Kaczyński 11 lipca 2021 roku, w czasie spotkania z wyborcami w Rypinie

Cieszę się, że jestem dziś w Rypinie i to po raz pierwszy, choć od 1989 roku nieustannie jeżdżę po kraju. To piękne miejsce, biorąc pod uwagę przyrodę, jeziora. Sądzę że określenie Szwajcaria Dobrzyńska jest prawdziwe. Dla powiatu rypińskiego turystyka jest wielką szansą, ale jest ich więcej. Taką szansą jest Polski Ład. W dziejach naszego kraju nie było takiego programu. Proponujemy zmiany cywilizacyjne, które będą dotyczyły wszystkich. Chcemy, aby większość Polaków, która mieszka przecież poza wielkimi ośrodkami miejskimi, została doceniona.

Jarosław Kaczyński 16 lutego 2022 roku, w wywiadzie dla Polskiego Radia 24

Tak, zaczęło się nie najlepiej, jeśli idzie o podatki. To trzeba naprawić. Wyciągnięto już część konsekwencji personalnych, bo tutaj popełniono bardzo fundamentalne błędy. Przy czym błędem fundamentalnym było to, że powierzono przygotowanie systemu ludziom, którzy – jak mi się wydaje – byli całkowicie niezainteresowani tym, aby przedsięwzięcie się udało. Mówię o tych, którzy to realnie przygotowywali, bo przecież to jest realnie przygotowywane przez departamenty, przez ludzi, którzy pełnią merytorycznie, ważne funkcje; w tym wypadku w Ministerstwie Finansów. Bo błędy są takie, że część wynikała z braku wiedzy, z pomyłki, ale część jest tak oczywista, że wydaje się, że była tu i kwestia nie najlepszej woli.

Jarosław Kaczyński 24 czerwca 2022 roku, w wywiadzie dla “Polski Times”

Pewien polityk, który mógłby być ważnym człowiekiem, ale nie wróżę mu już specjalnej kariery. On był głównym odpowiedzialnym (…)Plan Polskiego Ładu był nie najgorzej skonstruowany, ale potem dodano do niego ulgę dla klasy średniej. A to był pomysł Jarosława Gowina, który skomplikował ten system i uczynił go fatalnym.

Wobec radykalnej zmiany oceny „Polskiego ładu”, której dokonał prezes Prawa Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, swoją opinię wyraził premier Mateusz Morawiecki, uznawany za głównego twórcę programu:

Źle oceniam, ponieważ pewne kwestie nie zostały właściwie ocenione, przede wszystkim mitręga po stronie księgowej. Księgowi, przedsiębiorcy, wszyscy, którzy musza rozliczać podatki – swoje, czy pracowników – mają prawo do prostoty, do uproszczenia tego systemu i jest to dzieło, które przed nami. ­–powiedział Premier Morawiecki w wywiadzie dla podcastu “Przygody Przedsiębiorców”, w dniu 19 czerwca 2022 roku.

A jaka jest Twoja ocena „Polskiego ładu”, do niedawna przełomowego, a od pewnego czasu krytykowanego przez samych twórców?

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!