Foto: Dawid Menard / trojmiasto.pl

Wspaniałą wiadomością podzielili się rządzący ze społeczeństwem! Władza przygotowała dla obywateli liberalną nowelizację prawa budowlanego, która pozwoli bez pozwolenia wybudować schron do 35 m2.  Z chwilą ogłoszenia tego projektu w całej Polsce dało się słyszeć żarliwe brawa i okrzyki radości, bo w końcu podjęto właściwe i pragmatyczne działania obronne.

Najgłośniejsze brawa rozległy się na balkonach osiedli z wielkiej płyty, w końcu to są najłatwiejsze cele dla potencjalnych agresorów, a teraz każdy mieszkaniec osiedla będzie mógł sobie wybudować schron. Do zmian przepisów równie entuzjastycznie nastawieni są niezależni eksperci.

To na pewno zmiana na plus, która pomoże wielu osobom zdecydować się na taką inwestycję. Liczba przydomowych schronów powyżej 35 mkw. jest znikoma ze względu na koszty. Dużo osób obawia się, że jeśli zgłoszą fakt budowania schronu, to będzie powszechna wiedza na ten temat i np. w przypadku konfliktu zajmie je wojsko – stwierdził w rozmowie z WP Wojciech Lebiedziński ze szwajcarskiej firmy Shelters, zajmującej się budową schronów.

Niezależną opinię pana Wojciecha Lebiedzińskiego, potwierdza pan Dawid Rybicki, z polskiego przedstawicielstwa tej samej firmy European Shelters.

To duża zmiana, która sporo ułatwi. Większość osób i tak nie ujawnia, że buduje schron, tylko wpisuje np. “winnica”, czy “biblioteka”. Dla zwykłego Kowalskiego to będzie dobra zmiana.

W praktyce oznacza to tyle, że teraz służby państwowe będą dokładnie wiedziały w jakich miejscach znajdują się schrony, a inne jeszcze bardziej uproszczone przepisy pozwalają wojsku takie budowle zajmować. Jeśli przeciętny Kowalski zdecyduje się na budowę, najpierw będzie musiał poszukać działki. Teoretycznie wystarczająca powierzchnia dla standardowego schronu to około 30 m2, jednak eksperci z Politechniki Warszawskiej mają w tym zakresie pewne wątpliwości i właśnie obliczają jaki dystans musi być zachowany pomiędzy schronami, aby nie naruszyć fundamentów bloków z wielkiej płyty. Przed budową schronu zainteresowani na pewno zechcą poznać cenę takiej inwestycji? Nie jest tak źle!

Obecnie najtańsze schrony kosztują do 50 tys. euro (około 215 tys. zł). Schrony do 35 mkw. mieszczą się w przedziale cenowym 110-120 tys. euro (474-516 tys. zł). Schron w miarę komfortowy dla 4-5 osób, gdzie mamy mały salon, łazienkę i niewielką kuchnię, to wydatek rzędu 120 tys. euro. Duże schrony, w których pomieści się 8-14 osób, kosztują od 200 tys. euro (ponad 860 tys. zł) – ofertę przedstawił niezależny przedstawiciel szwajcarskiej firmy Shelters.

Na koniec warto wiedzieć ile w takim schronie da się wytrzymać i jaki atak można przeżyć? Producent gwarantuje, że da się przeżyć około dwóch tygodni i każdy atak, łącznie z atomowym, ale z wyłączeniem dedykowanego ładunku, precyzyjnie wymierzonego w sam schron. A zatem nie ma na co czekać, już teraz warto zamówić schron, zanim utworzą się kolejki!

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!