Foto: Twitter

Późnym wieczorem 30 października, w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie, w którym między innymi znajduje się zapis dotyczący zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada. W tym dniach wstęp na teren cmentarzy został surowo zakazany, wyjątkiem mają być pogrzeby i czynności związane z pochówkiem.

Premier Mateusz Morawiecki na zorganizowanej w piątek konferencji poinformował, że od 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych, do 2 listopada w Dzień Zaduszny nie będziemy mogli odwiedzić grobów bliskich nam osób. Decyzja została podjęta na 8 godzin przed dniem 1 listopada, dlatego też w wielu polskich miastach w ostatniej chwili na grobach bliskich pojawiały się tłumy Polaków. Rząd nie che dopuścić do takiej sytuacji w dniu1 listopada, dlatego zamkniętych cmentarzy dodatkowo będzie pilnować Policja i Straż Miejska.

Premier Morawiecki nie przebierał w słowach, gdy ogłaszał decyzję podjętą wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim:

Cmentarze będą zamknięte w sobotę, niedzielę, czyli Dzień Wszystkich Świętych i w poniedziałek, czyli w Dzień Zaduszny. Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć.

Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę się powstrzymać od wyjazdu 30 października, premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Z kolei sam minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował, że wszystkie osoby z tak zwanymi skąpymi objawami zakażenia, dostaną do domu pulsoksymetr, czyli urządzenie mierzące poziom natlenienia krwi. Jednocześnie minister Niedzielski ostrzegł, że od teraz rodzina osoby zakażonej automatycznie przechodzi na kwarantannę:

Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny – jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu – 30 października, minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

W ramach dodatkowych obostrzeń, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, pracownicy administracji publicznej przez najbliższe dwa tygodnie przechodzą na pracę zdalną, ponadto premier Morawiecki zwrócił się do przedsiębiorców i dyrektorów firm z następującym apelem:

Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm – tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej to zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa – mówił premier.

Serię bardzo złych wiadomości dla Polaków, przerwała jednolita zapowiedź ministra Niedzielskiego i premiera Morawieckiego, że pomimo rekordowych wzrostów zachorowań, co wywołało zamknięcie cmentarzy i przejście urzędników na pracę zdalną, rząd nie zamierza zamknąć żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych dla dzieci z klas I-III.  Jak podkreślił Andrzej Niedzielski, w tym obszarze dodatkowych obostrzeń nie wprowadza, bo chce bardzo dokładnie obserwować, jak przyszłym tygodniu będzie się rozwijała pandemia.

* konferencja odbyła się 30 października 2020 roku, ale każdy Polak powinien o niej pamiętać, aż do dnia, gdy ostatni raz trafi na cmentarz i tam zostanie.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!

1 KOMENTARZ

 1. Łukaszenke demaskowano wiele razy.
  Najpierw odtajniono dane ONZ, pozniej dane MZ, a na koncu MSW. I za kazdym razem bylo tam wielkie gowno choc na dany okres czasu dzieki propagandzie mediow moglo sie wydawac inaczej.
  A ostatnio mocny sierpowy Baćce zadała WHO mnoząc jego oficjalne zgony o parenascie razy i ostatecznie … szacując procentowe straty niżej od Rosji i na równi z Polską

  Ja tez zadam cios covidiotom ktorzy uwazaja ze w Szwecji (aktualnie najlepsze wyniki w calej UE) byla kosmicznie wielka jakosc opieki
  Zanim dotarły szczepionki wskazniki zgonow u hospitalizowanych 70+ (reszta jest malo istotna) siegały kilkadziesiat procent – chyba nawet gorzej niz w Polsce
  https://www.socialstyrelsen.se/globalassets/sharepoint-dokument/dokument-webb/statistik/statistik-covid19-overgripande.xlsx