Foto: Screen Youtube

Chyba nie takiego kina i nie takiego obrotu spraw spodziewał się Szymon Hołownia, gdy w swoim debiutanckim wystąpieniu, w nowej roli Marszałka Sejmu, wypowiadał słynne już słowa: „Zaopatrzcie się solidnie w popcorn”. Na początku szło nieźle, na YouTube kanał Sejmu bił rekordy, a warszawski ratusz przeniósł salę plenarną do sal kinowych „Kinoteki”, gdzie masowo spożywano reklamowany popcorn, ale wszystko się zmieniło, gdy na ekranie pojawił się Grzegorz Braun.

W środę 13 grudnia 2023 roku poseł Grzegorz Braun wziął sprawy i gaśnicę swoje ręce, po czym zgasił nie tylko chanukowe świece, ale i marzenia Szymona Hołowni o powadze Sejmu, którą zresztą Marszałek Sejmu osobiście zniósł swoimi wypowiedziami i „stylem” urzędowania. Pierwsze reakcje polityków dla nikogo nie były zaskoczeniem i nawet partyjni koledzy z Konfederacji ulegli presji „antysemityzmu”.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak nie zostawił suchej nitki na Grzegorzu Braunie, jeszcze ostrzej zareagował Sławomir Mentzen, drugi lider Konfederacji. Podobne zachowania widzieliśmy w przestrzeni publicznej, początkowa „antysemicka” histeria sprawiła, że w panikę wpadły dotąd umiarkowane podmioty, raczej nie wchodzące w polityczne spory. Doskonałym przykładem takiej reakcji było zablokowanie zrzutek na rzecz Grzegorza Brauna przez portal zrzutka.pl.

Na szczęście administratorzy i właściciele portalu bardzo szybko się zorientowali, jak mocno przestrzelili i to w dodatku podwójne. Po pierwsze protest ze strony dotychczasowych Użytkowników portalu sięgnął wielokrotnie dalej niż poparcie dla polityka Grzegorza Brauna. Po drugie promowana zrzutka muzeum Polin okazała się całkowitą katastrofą frekwencyjną. W efekcie administracja zrzutka.pl odblokowała zrzutki i przelała środki na rzecz Fundacji Osuchowa, której beneficjentem jest Grzegorz Braun.

Na tym nie koniec złych wiadomości dla przeciwników kontrowersyjnego posła. W komentarzach na portalach społecznościowych widać wyraźnie, że tysiące, jeśli nie miliony Polaków, dzięki akcji z gaśnicą, zapoznało się z prawdziwą historią Chanuki i zrozumiało, jak bardzo ten żydowski obyczaj nie ma nic wspólnego z tolerancją i pokojem, a jest kultem związanym z fanatyzmem religijnym i wygraną przez żydów wojną religijną. Efekt Brauna widać niemal na każdym kroku i z pewnością Szymon Hołownia nie może być z tego zadowolony, tym bardziej, że kanał Sejmu na YouTube ma poważną konkurencję.

Grzegorz Barun w zamiarze politycznej konkurencji miał być całkowicie wykluczony z życia politycznego i bezwzględnie potępiony. Tymczasem Braun zyskał nieśmiertelność, bo trafił do popkultury i zagościł tam na dobre. Więcej widzów niż jakiekolwiek obrady Sejmu zgromadził najnowszy hit poświęcony Grzegorzowi Braunowi. Ekipa LETNI x MichuM4K nagrała parodię „Peggy Brown” zespołu Myslovitz pod tytułem: „O Grzegorz Braun”.

W tej chwili przebój ma 1 200 000 wyświetleń, ale bez najmniejszych problemów przekroczy kolejny milion, choćby dlatego, że algorytm YouTube wyniósł go na pierwszą stronę w kategorii muzyka. Kolejny raz się okazało, że politycy strzelają, a obywatele kule noszą. Raczej mało kto się spodziewał tak spektakularnego rozsławienia czynu Grzegorza Brauna, chociaż uczuciowe trzeba przyznać, że Szymon Hołownia się o to prosił i w znacznym stopniu przysłużył.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!