Foto: vean-tattoo.pl

Myśleli, myśleli i wymyślili, ale za chwilę znów pomyśleli i zrozumieli, że jak zwykle wyszło tragikomicznie, chociaż miało śmiertelnie przerażać. Kończą się greckie litery alfabetu, którymi dałoby się oznaczyć nowe mutacje króla wirusów. Dlatego zamieniono greckie litery na greckie mity i tak powstała wspólna nazwa dla najnowszych mutacji wirusa. Cerber w greckiej mitologii jest wielogłowym psem, który broni dostępu do Hadesu, czyli świata umarłych. Skojarzenie mało trafne, ale i tak brzmi lepiej niż BA.1 czy BQ.1, chociaż zupełnie inne zdanie na ten temat ma Carsten Watzl, sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Immunologicznego:

Piekielny pies z pewnością nie jest tu odpowiednią nazwą. 

Eksperci, naukowcy i lekarze mają coraz trudniejsze zdanie przed sobą, bo pandemia COVID-19 najwyraźniej jest daleko poza szczytem swojej popularności. Każda gwiazda kiedyś się starzeje i w końcu gaśnie, a próba wskrzeszenia niegdysiejszej sławy, kończy się karykaturą. Medyczni decydenci mają tego świadomość, jednak z naukowego i eksperckiego obowiązku wysyłają dobrze znane komunikaty i tym razem ostrzegają, że warianty BA.1 i BQ.1, BQ.1.1 “napędzą jesienno-zimową falę zachorowań na COVID-19”.

Niestety oba warianty są już obecne w Polsce i to jest rzecz jasna fatalna informacja, zwłaszcza, że ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) przedstawiło swoje zatrważające szacunki! W 20023 za ponad 80% infekcji będzie odpowiadał starożytny wielogłowy grecki pies Cerber. I to nie koniec złych wiadomości:

Każdy, kto został zaszczepiony pierwszymi szczepionkami lub został zarażony wariantami sprzed Omikronu, jest mniej chroniony przed zakażeniem BQ.1.1 niż przed zakażeniem BA.5 – ostrzega Carsten Watzl

Wariant BQ.1.1 posiada, w porównaniu do BQ.1, specyficzną mutację, która prowadzi do dodatkowego osłabienia odporności – alarmuje Richard Neher z Uniwersytetu w Bazylei.

Póki co statystyki dotyczące Polski nie są aż tak bardzo zatrważające, do tej pory wykryto zaledwie dwa przypadki Cerbera: jeden BQ.1 w województwie pomorskim oraz jeden BQ.1.1, w województwie wielkopolskim. Dane te 24 października 2022 roku przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Nie warto jednak z tego powodu popadać w nadmierny optymizm, szczególnie w kontekście danych dotyczących innych krajów. Na przykład w  USA Cerbery odpowiadają za 10% zakażeń. Jeszcze nie wiadomo, jakie kroki zostaną podjęte przez polskie władze, ale na pewno bardzo szybko można zamknąć stoki i siłownie, co wymaga jedynie odpowiedniego rozporządzenia.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!