Foto:Polsat News
Temat reparacji wojennych po raz drugi wraca na sam szczyt debaty politycznej. Pierwszy raz pojawił się zaraz po wyborach, potem nastąpiła dość długa przerwa, po której 1 września 2022 roku Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, ogłosił raport. Stało się to po pięciu latach od powstania zespołu po kierownictwem posła PiS Arkadiusza Mularczyka i niemal od samego początku pojawiły się krytyczne uwagi. O ile zarzut politycznego wykorzystywania tematu do kampanii wyborczej jest rzeczą naturalną, o tyle wypowiedzi polityków i osób publicznych, które rozgrzeszają i wręcz gloryfikują Niemcy, budzą uzasadnione wątpliwości, co do intencji i motywacji osób zajmujących takie stanowisko.
Jedną z takich osób jest pani Wanda Traczyk-Stawska, znana z wielu politycznych wystąpień i angażowania się po jednej stronie sporu politycznego. Wanda Traczyk-Stawska wielokrotnie pokazywała się w otoczeniu polityków Platformy Obywatelskiej, uczestniczyła w wiecach organizowanych przez tę partię i stołeczny ratusz, którym zarządza jeden z liderów PO, Rafał Trzaskowski. W czasie tych wystąpień i wywiadów, jakich udziela mediom, wypowiadała się ostrym językiem atakując oponentów politycznych. Chyba najbardziej znana jest jej „uwaga” skierowana do jednego z prawicowych działaczy politycznych:
Milcz głupi chłopie! Milcz! Chamie skończony – tak 10 października 2021 roku krzyczała Wanda Traczyk-Stawska do Roberta Bąkiewicza, w czasie manifestacji zorganizowanej przez Donalda Tuska.
Z kolei w odniesieniu do reparacji wojennych, o które zamierza się ubiegać rząd polski od rządu niemieckiego, Wanda Traczyk-Stawska wypowiada się następująco:
Trzeba brać pod uwagę dobro kraju. A naszym najważniejszym celem jest teraz to, aby nie kłócić się z sąsiadami. Dobre układy są na wagę złota.
Wiem, jak było – reparacje trafiły w ręce ZSRR, my nie dostaliśmy nic. Inną sprawą są odszkodowania dla osób wysłanych na przymusowe roboty do Niemiec oraz odszkodowania dla jeńców wojennych. Jako jeniec, też dostałam odszkodowanie
Oburza mnie to, co robi PiS. Próba skłócenia nas z Niemcami, napuszczania nas na nich, jest taką bzdurą, że nie mieści się w głowie.
Nikt jakoś nie pamięta, ile w czasie komuny zrobili dla nas Niemcy (…). Gdy groził nam stan wojenny, mieliśmy ciężką sytuację ekonomiczną, to Niemcy w pierwszej kolejności przysyłali nam paczki z żywnością i innymi potrzebnymi rzeczami
Przywołane cytaty dość mocno kontrastują z doświadczeniami życiowymi i wojennymi z czasów młodości Wandy Traczyk-Stawskiej, która urodziła się 7 kwietnia 1927 w Warszawie. W czasie II wojny światowej była żołnierzem AK i należała do Szarych Szeregów. Mając zaledwie 17 lat uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania trafiła do niemieckich stalagów, a do Polski wróciła w 1947 roku. W ostatnich latach Wanda Stawska-Traczyk nie doświadczała takich dramatów, ale za to bardzo mocno angażowała się w życie polityczne i społeczne, najbardziej znane wystąpienia publiczne z jej udziałem miały miejsce w:
– 2018 roku, gdy poparła protest osób niepełnosprawnych w Sejmie zorganizowany przez panią poseł PO Iwonę Hartwich.
– 2020 roku, gdy wystąpiła w spocie prezydenckim Rafała Trzaskowskiego, tego samego roku wsparła protest przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji w Polsce.
– 2021 roku, gdy wzięła udział w i protestowała przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które stwierdzało wyższości Konstytucji nad prawem UE.
Wanda Traczyk-Stawska była też wielokrotnie odznaczana, na szczególną uwagę zasługują wyróżnienia, które korespondują z koncyliacyjnym stanowiskiem byłego żołnierza AK i więźnia stalagów niemieckich, w kwestii reparacji wojennych:
– 2015 rok, Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
– 2017 rok, Honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy
– 2019 rok Złota Odznaka ZNP
– 2020 rok, nagroda „Korony Równości” w kategorii „Zaangażowanie społeczne” przyznana w plebiscycie Kampanii Przeciw Homofobii za zaangażowanie w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT
– 2020 rok, nagroda czytelników „Wysokie Obcasy” przyznana w plebiscycie Superbohaterki.
Tradycyjnie zachęcamy do wyciągania samodzielnych wniosków z powyższych faktów.
Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!