Foto: AP / Massimo Sambucetti

Dziś 31 grudnia 2022 roku, o godzinie 9.34 zmarł emerytowany papież Benedykt XVI, przez wielu katolików nazywany „prawdziwym papieżem”. Kardynał Joseph Ratzinger Miał 95 lat i w ostatnich latach ciężko chorował, ale pomimo bardzo złego stanu zdrowia do końca brał udział w życiu Kościoła, czym zdobył sobie szacunek wiernych. Papież Benedykt XVI był następcą polskiego papieża Jana Pawła II i tuż po wyborze tak mówił o sobie i swoim poprzedniku:

Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Pana zmartwychwstałego, ufni w Jego stałą pomoc, idziemy przed siebie. Pan nam pomoże, a Maryja, Jego Najświętsza Matka, stoi u naszego boku. Dziękuję. 

Trzeba uczciwie przyznać, że w Polsce wielu wiernych początkowo podchodziło ostrożnie do pontyfikatu nowego papieża, wiązało się to zarówno z kultem Jana Pawła II, jak i pochodzeniem i trudnym okresem w życiu kardynała Josepha Ratzingera, z czasów II Wojny Światowej. Jednak z biegiem czasu polscy katolicy coraz częściej mówili o „prawdziwym papieżu”, niż o „papieżu Niemcu”. Co więcej i paradoksalnie po odejściu Benedykta XVI na emeryturę i wyborze nowego papieża, którym został kardynała Jorge Mario Bergoglio, szacunek dla Josepha Ratzingera jeszcze mocniej wzrósł.

O papieżu Benedykt XVI od zawsze mówiło się też, że jest wybitnym teologiem, który doskonale zna naukę Kościoła i się jej trzyma. Był uznawany za wyjątkowo konserwatywnego papieża i nie ulegał pokusom „nowoczesnych” reform, jakim w czasie swojego pontyfikatu, wielokrotnie uległ papież Franciszek. Wielu znawców i obserwatorów Watykanu uważa, że śmierć Benedykt XVI będzie ostatecznym powodem abdykacji papieża Franciszka. Jeśli tak by się stało, byłoby to kolejne symboliczne potwierdzenie wielkości Benedykta XVI i jego wizji Kościoła.

Pierwsze reakcje polskich wiernych na wieść o śmierci Benedykt XVI wskazują, że „prawdziwy papież” był godnym następcą papieża Polaka. Stosunek do obecnego papieża jest już znacznie bardziej chłodny i ostrożny, ale poziom emocji szybko może się zmienić, gdy dojdzie do zapowiadanej abdykacji.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!