Foto: Twitter / Michał Szczerba

Dziś, 17 czerwca 2023 roku o godzinie 14:00 w Warszawie rozpoczęła się cykliczna impreza pod nazwą Parada Równości. Kolejny raz z rzędu Parada Równości została objęta honorowym patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pod tęczowymi sztandarami LGBT maszerowało ulicami Warszawy wielu polityków, celebrytów i innych osób publicznych identyfikujących się lewicowymi ruchami.

Po raz pierwszy w pochodzie wziął też udział ambasador USA Mark Brzeziński, syn słynnego Polaka Zbigniewa Brzezińskiego, który wyemigrował do Ameryki i tam zbudował swoją polityczną karierę. Tak się złożyło, że obok ambasadora Brzezińskiego przypadkowo przeszedł reporter TVN z operatorem kamery i dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć dlaczego przedstawiciel naszego największego sojusznika pojawił się na tej imprezie:

Prawa człowieka, równość – to najważniejsze wartości. (…)Stany Zjednoczone wspierają równość i wspieramy Polskę i wszystkich Polaków, którzy wyznają te wartości. Prawa człowieka, równość – to najważniejsze wartości właśnie. Dlatego dzisiaj razem ze mną idzie 30 pracowników ambasady i jestem z tego bardzo dumny. Będziemy zawsze stać za tymi, którzy są dyskryminowani – powiedział Mark Brzeziński reporterowi TVN24.

Równie wiele szczęścia miał Michał Szczerba, jeden z wybitniejszych posłów Platformy Obywatelskiej, jemu także udało się spotkać z ambasadorem Brzezińskim i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Nie jest to pierwsza tak wspaniała inicjatywa naszych gości i jednocześnie współgospodarzy na ziemi polskiej. Rok wcześniej aż 46 ambasadorów, konsulów i innych i przedstawicieli placówek dyplomatycznych z radością podpisało się pod listem zredagowanym przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych z okazji ubiegłorocznego Marszu Równości, a oto jego najważniejszy fragment:

Wyrażamy uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTQI+ i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTQI+ oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową. Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTQI+, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać.

W tych trudnych czasach, gdy za naszą granicą trwa wojna, a Rosja przemieszcza broń nuklearną na Białoruś, taka akcja jest bezcenna, bo pokazuje, że ludzi mogą się kochać ponad podziałami i płciami, co z pewnością da do myślenia Putinowi i całej Rosji. Jest to również olbrzymie wsparcie dla Ukrainy, która w tej chwili prowadzi kontrofensywę i odnosi sukces za sukcesem.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!