Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

W czasie pandemii koronawirusa wiele decyzji i pomysłów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wzbudzało kontrowersje. Z pewnością do takich pomysłów należała „loteria szczepionkowa”, którą Niedzielski prowadził razem z innym ministrem Michałem Dworczykiem. Tamta akcja miała zachęcić Polaków do szczepień przeciw Covid-19, ale jak wiemy nie przyniosła większego rezultatu.

Najwyraźniej Ministerstwo Zdrowie nie wyciągnęło żadnych wniosków z poprzedniej porażki i postanowiło zaliczyć kolejną. Mało kto w Polsce pamięta, że był taki cudowny program nazwany „polskim ładem”, jeszcze mniej Polaków ma świadomość, że w ramach „polskiego ładu” w lipcu 2021 r. powstał program “Profilaktyka 40 plus”. Głównym zamysłem tej oferty miało być zachęcenie osób powyżej czterdziestego roku życia, do wykonania badań okresowych pozwalających na wczesne wykrywanie chorób. Problem w tym, że do tej pory na bezpłatne badania zgłosiło się ok. 700 000 osób na  20 milionów uprawnionych. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia postanowiło jeszcze raz sięgnąć po nieco skompromitowaną i wyśmianą loterię „zdrowotną”.

Lista nagród nie jest tak imponująca, jak w przypadku loterii szczepionkowej, ale stawka też wydaje się nieco niższa, w końcu tym razem chodzi o zwykłe choroby, a nie o najgroźniejszą chorobę na świecie. Niemniej jednak łączna suma poniższych nagród to 3 500 000 zł.:

 • 12 rowerów miejskich o wartości 4 tys. zł,
 • 150 e-voucherów do instytutu kosmetycznego/SPA o wartości 2 tys. zł,
 • 150 kart podarunkowych do instytutu kosmetycznego/SPA o wartości 2 tys. zł,
 • 150 kart multisportowych o wartości 2 tys. zł,
 • 150 zegarków smartwatch o wartości 2 tys. zł,
 • 150 bieżni elektrycznych domowych o wartości 2 tys. zł,
 • 150 elektronicznych kart podarunkowych do sklepu sportowego o wartości 500 zł,
 • 492 karty podarunkowe do sklepu z odzieżą sportową o wartości 500 zł,
 • 720 kart podarunkowych do sklepu ze zdrową żywnością o wartości 500 zł,
 • 660 elektronicznych kart podarunkowych Intersport o wartości 500 zł,
 • 480 opasek elektronicznych Xiaomi Smart Band 7 Pro o wartości 500 zł,
 • 480 wyciskarek wolnoobrotowych Tefal ZC150838 Juice o wartości 500 zł.

Pomimo rzuconej marchewki minister Niedzielski pomachał też kijem i znów skarcił Polaków za brak odpowiedzialności zdrowotnej, co przysparza problemów służbie zdrowia i spędza sen z powiek ministra:

Po pandemii mamy do czynienia z jednej strony z deficytem zdrowotnym, a z drugiej ze stosunkowo niską świadomością na temat własnego zdrowia. Świadczy o tym zbyt mała liczba osób korzystających z różnych programów profilaktycznych oraz szczepień – Adam Niedzielski w wywiadzie dla “Faktu”.

Tak, czy inaczej loteria rusza od 1 lutego i żeby wygrać rower albo sokowirówkę najpierw trzeba skorzystać z programu “Profilaktyka 40 Plus”, co wiąże się z wypełnieniem ankiety i rejestracją, po czym pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranym punkcie pobrań.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!