Foto: Andrew Milligan / POOL /PAP/EPA

Dziś, 20 października 2022 roku brytyjska premier Liz Truss podała się do dymisji. Nie jest to wielka niespodzianka, od dawna mówiło się, że taki akt polityczny może nastąpić. Sama procedura związana z dymisją również przebiegała w ekspresowym tempie i została poprzedzona bardzo krótkim oświadczeniem, jakie Liz Truss wygłosiła na Downing Street.

Nie mogę już sprawować mandatu i nie mogę sprawować władzy powierzonej mi przez Partię Konserwatywną (…). W obecnej sytuacji nie jestem w stanie zrealizować mandatu, który otrzymałam od Partii Konserwatywnej (…). Rozmawiałam już z jego wysokością królem, by poinformować go, że rezygnuję – 20 października 2022 roku, brytyjska premier Liz Truss na Downing Street

Jeszcze parę dni temu brytyjska premier przepraszała za popełnione błędy, których skutkiem były mnożące się kryzysy gospodarcze i jednocześnie zapewniła, że nie ma zamiaru składać rezygnacji:

Bardzo wyraźnie powiedziałam, że przepraszam i że popełniłam błędy. Właściwą rzeczą do zrobienia w tych okolicznościach jest wprowadzenie zmian, które wprowadziłam, oraz kontynuowanie pracy i dotrzymanie obietnic złożonych Brytyjczykom (…) Jestem wojowniczką i nie rezygnuję. Działałam w interesie narodowym, aby zapewnić stabilność gospodarczą – 19 października 2022 roku Liz Truss w Izbie Gmin.

Wyjaśnienia i deklaracja Truss spotkały się z bezwzględną reakcją polityków i mediów, które po prostu wykpiły brytyjską premier. Parlamentarzyści zareagowali na jej słowa gromkim śmiechem, jeszcze gorzej potraktowały ją media. Tabloid „Daily Star” urządził bardzo złośliwe zawody porównując polityczny żywot brytyjskiej polityk do żywotności sałaty. „Kto wytrwa dłużej Liz Truss jako premier czy główka sałaty, zanim zgnije?” – pytał tabloid na kanale YouTube, gdzie też prowadził transmisję na żywo z tej osobliwej rywalizacji.

 

Okazało się, że wygrała sałata i dlatego pojawiała się w mediach informacja, że Truss była najkrócej urzędującym premierem, co nie jest prawdą. Arthur Wellesley urzędował od 14 listopada, do 10 grudnia 1834 roku i jakby nie liczyć jest to znacznie mniej niż 45 dni Liz Truss, a zatem rekord najkrócej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii należy do niego. Na osłodę Liz Truss pozostaje inny bardzo efektowny, i skomplikowany rekord. Nie było innego premiera Wielkiej Brytanii, który urzędowałaby tak krótko w czasie panowania dwóch monarchów Wielkiej Brytanii, z czego jeden panował najdłużej, a drugi panuje najkrócej w całej historii królestwa. 6 września 2022 r. misję tworzenia rządu powierzyła Lizie Truss królowa Elżbiety II, najdłużej panujący brytyjski monarcha. 20 października Truss złożyła rezygnację na ręce następcy i syna Elżbiety II Karola III, jak dotąd najkrócej panującego monarchy.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!