Foto: Twitter/JustStop_Oil

14 października 2022 roku dwoje młodych ludzi weszło do National Gallery w Londynie i urządziło barbarzyński spektakl. Najpierw wylali zupę pomidorową z puszki na czwartą wersję Słoneczników z Arles Vincenta van Gogha, potem przykleili swoje ręce do ścian galerii. Zdjęcia z tego aktu wandalizmu obiegły cały świat i jak zwykle w takich przypadkach, wandalizm tłumaczono działaniem na rzecz szlachetnych celów, tym razem usprawiedliwieniem była ochrona klimatu i nagłośnienie aktywności „ekologicznej” organizacji. Jedyne, co się udało nagłośnić, to barbarzyństwo, natomiast o organizacji mało kto słyszał, dlatego postanowiliśmy się tym zająć.

Just Stop Oil, pod taką nazwą działa grupa aktywistów lewicowych z Wielkiej Brytanii, która odpowiada nie tylko za próbę niszczenia dzieł sztuki, ale po raz pierwszy dała o sobie znać w kwietniu 2022 roku, czyli zaledwie dwa miesiące od założenia organizacji. Wówczas aktywiści z Just Stop Oil zablokowali stacje paliwowe w Wielkiej Brytanii i doprowadzili do podniesienia cen paliw. Według danych samych organizatorów 400 osób zostało zatrzymanych, a około 43 przez dłuższy czas przebywało w areszcie, za blokowanie dystrybutorów paliwa i za blokowanie ruchu na londyńskiej autostradzie M25.  Blokady wywołały wściekłość wielu Brytyjczyków, jaki również konserwatywnej partii rządzącej, co spowodowało, że władze wielkiej Brytanii oraz media zaczęły poszukiwać sponsorów Just Stop Oil. Rzecz okazała się banalna, bo bardzo szybko sami sponsorzy nawiązali kontakt z mediami i chętnie opowiedzieli o swojej działalności.

Just Stop Oil otrzymało setki tysięcy dolarów od Funduszu na rzecz Pogotowia Klimatycznego (CEF) z siedzibą w Los Angeles:

Jesteśmy ich głównym sponsorem instytucjonalnym. Myślę, że w tym momencie ich wyłącznym sponsorem instytucjonalnym.  

Szukamy bardzo ambitnych grup i kampanii, generalnie całkiem nowych, które mają plan zwiększenia skali i wywarcia ogromnego wpływu.

Wiele grup, które finansujemy, stosuje nieposłuszeństwo obywatelskie i nieposłuszeństwo obywatelskie na wysokim poziomie. Ale „Just Stop Oil” to dla mnie kolejny etap, kolejna ewolucja kampanii na rzecz klimatu, ponieważ naprawdę wydaje mi się, że działają jako pokojowa armia z takim poziomem dyscypliny, planowania i koordynacji. 

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co udało im się zrobić przy bardzo skromnych zasobach i niewielu aktywistach – powiedziała w kwietniu 2022 roku, w wywiadzie dla brytyjskich mediów, dyrektor wykonawcza CEF Margaret Klein Salamon.

W tym roku CEF przekazała ponad 1,7 mln USD różnym lewicowym aktywistom w 25 krajach, między innymi w: Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Najwięcej, 650 000 dolarów, otrzymała Wielka Brytania, z czego większość trafiła do dwóch organizacji: Just Stop Oil i Extinction Rebellion. Salamon potwierdziła też, że CEF przekazał Just Stop Oil setki tysięcy dolarów, natomiast  ​​Extinction Rebellion otrzymała około 200 000 dolarów. Wcześniej, w 2020 roku, CEF przekazała 1,3 miliona dolarów na organizację „wiosennego powstania”, czyli serii protestów klimatycznych, których kulminacją miał być największy w historii protest zorganizowany w czasie Dnia Ziemi 2020. Z powodu pandemii demonstracja klimatyczna została odwołana, natomiast akcje z 2022 roku, to próba nadrobienia straconego czasu, o czym wprost powiedziała Margaret Klein Salamon:

Covid po prostu całkowicie zabrał wiatr żaglom, więc to powstanie w kwietniu jest odpowiedzią na to, jeśli o mnie chodzi. To jak, OK, ruch wraca i jest energia. Just Stop Oil i ​​Extinction Rebellion to świetne przykłady na to, że nie tylko wróciła, ale wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat.

Niezwykle ciekawe jest to, że sama CEF jest sponsorowana głównie przez amerykańskich milionerów. Mało tego, fundusz powstał z darowizny w wysokości 500 000 dolarów, którą przekazała Aileen Getty, wnuczka Jeana Paula Getty’ego, właściciela imperium petrochemicznego zbudowanego po II Wojnie Światowej i jednego z najbogatszych ludzi na świcie w tamtym czasie. Kolejny ciekawy sponsor, to Adam McKay, producent i scenarzysta satyry na zmiany klimatyczne „Don’t Look Up”, który przekazał CEF 250 000 dolarów.

Jak zawsze przy takich „szlachetnych” i „wzniosłych” postawach młodych ludzi, pojawiają się dziwni starsi ludzie, ze swoimi interesami idealnie wpasowującymi się protesty w obronie klimatu, Ziemi, czy praw człowieka.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!