Foto: PAP / Łukasz Gągulski

Radio “Zet” podało, że nowym Ministrem Cyfryzacji ma być Jacek Kurski, doniesienia są jeszcze nieoficjalne, ale i tak warto wiedzieć kim jest potencjalny minister. Jacek Olgierd Kurski urodził się w 56 lat temu w Gdańsku, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Tam ukończył III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte i studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego – kierunek handel zagraniczny. W Gdańsku też stawiał pierwsze zawodowe kroki, publikując w „Tygodniku Solidarność” i „Tygodniku Gdańskim”. Pewnie niewielu sympatyków i przeciwników Jacka Kurskiego wie, że był on również współpracownikiem agencji DPA i gdańskim korespondentem BBC.

Pracę w Telewizji Polskiej Jacek Kurski zaczął już w 1991 roku i utrzymał stanowisko aż do 1994 roku. Trudno w to uwierzyć, ale poważną karierę polityczną znamy miłośnik disco polo zaczął dość późno, bo w roku 2005, kiedy po raz pierwszy został posłem. Wyczyn ten udało mu się powtórzyć w roku 2008, jednak już w 2009 został oddelegowany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego do Parlamentu Europejskiego, gdzie ze Zbigniewem Ziobro, innym „awansowanym” przez prezesa politykiem PiS, założył partię „Solidarna Polska”. W 2015 roku Jacek Kurski po raz pierwszy trafił do ministerstwa i do 2016 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następne etapy kariery to najbardziej głośne stanowiska w Telewizji Polskiej. Kurski był prezesem, potem doradcą prezesa, potem pełniącym obowiązki prezesa i na końcu znów został prezesem, a wszystko to działo się w latach 2016-2022.

Człowiek wielu talentów jest także autorem książki, którą w styczniu 1993 roku opublikował razem z Piotrem Semką. „Lewy czerwcowy” to tak naprawdę stenogram wywiadów przeprowadzonych z byłymi członkami rządu Jana Olszewskiego, po odwołaniu gabinetu w czerwcu 1992 roku. Jednak bardziej niż jako pisarz Jacek Kurski jest znany jako reżyser „Nocnej zmiany”, filmu opowiadającego o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego. Sceny z tego filmu były wielokrotnie powtarzane, parę z nich pojawiło się teledysku zespołu KULT „Panie Waldku”.

Z kolei słowa wypowiedziane przez Donalda Tuska: „Panowie policzmy głosy” trwale zadomowiły się w języku politycznym i w mowie potocznej.

Jacek Kurski był związany w całą listą ugrupowań politycznych: Porozumienie Centrum, Ruch Odbudowy Polski, Akcja Wyborcza Solidarność, Stowarzyszenie ROP – Razem dla Prawicy, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Liga Polskich Rodzin, ponownie PiS, Solidarna Polska, której został wiceprezesem, a w 2014 roku został wykluczony, za udział w konwencji PiS.

Życie prywatne Jacka Kurskiego jest równie bogate i pełne zwrotów, jest synem Witolda Kurskiego i Anny Kurskiej, nieżyjącej już działaczki NSZZ „Solidarności” oraz młodszym bratem Jarosława Kurskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej. Po głośnym kościelnym rozwodzie, 18 lipca 2020 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zawarł ślub z Joanną Wąsowską. Pierwszą żoną Jacka Kurskiego była Monika Mucek, z którą w kwietniu 1991 roku zawarł święty związek małżeński. Para doczekała się trójki dzieci: Zdzisława (ur. 1991), Zuzanny (ur. 1994) i najmłodszego Olgierda (ur. 2007), ale po 24 latach się rozwiodła. W nowym sakramentalnym związku Jackowi Kurskiemu 25 marca 2021 roku urodziła się córka Anna.

Tak wygląda skromny fragment z bogatego życiorysu Jacka Kurskiego, który prawdopodobnie dopisze sobie nową pozycję zawodową i polityczną – Minister Cyfryzacji. W obliczu tak sutego curriculum vitae byłoby wielką niestosownością pytać o kompetencje nowego ministra!

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!