Foto: PAP/EPA/Menahem Kahana

Prezydent Joe Biden ogłosił, że stworzy międzyresortową grupę kierowaną przez urzędników Rady Polityki Wewnętrznej i Rady Bezpieczeństwa Narodowego, celem ma być lepsza koordynacja i zaangażowanie USA w zwalczaniu antysemityzmu oraz islamofobii. Nie jest to autorska inicjatywa Joe Bidena, ale powstała po liście senatora Rosena, który wraz ze 125 innymi senatorami i kongresmanami zwrócił się do prezydenta USA o podjęcie działań w tym kierunku. W treści listu politycy wezwali Biały Dom do opracowania jednolitej krajowej strategii monitorowania i zwalczania niepożądanych zachowań w amerykańskim społeczeństwie. Ponadto autorzy domagali się ścisłej współpracy pomiędzy rządowymi agencjami.

Powstanie nowej grupy międzyresortowej jest jednym z wiodących tematów debaty publicznej w USA, do którego odniosło się wielu polityków najwyższego szczebla i organizacji żydowskich.

Jak jasno powiedział prezydent Biden: w Ameryce nie ma miejsca na antysemityzm. Wszyscy Amerykanie powinni zdecydowanie odrzucić antysemityzm – w tym negację Holokaustu – gdziekolwiek ona istnieje. Prezydent zlecił grupie międzyresortowej, aby w pierwszej kolejności opracowała krajową strategię walki z antysemityzmem. – 12 grudnia, rzecznik prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Zadowolenie z tak szybkiej i szerokiej reakcji Joe Bidena wyraził też senator Jacky Rosen, lider grupy polityków wnioskujących o podjęcie działań przez amerykański rząd.

Cieszę się, że prezydent Biden posłuchał naszego wezwania do zwołania grupy międzyresortowej i opracowania narodowej strategii walki z antysemityzmem. Ogłoszone dziś kroki znacznie przyczynią się do poprawy zdolności Stanów Zjednoczonych do zwalczania antysemityzmu, pomagając zapewnić bezpieczeństwo społecznościom i wykorzenić nienawiść.

Z podobnym entuzjazmem do decyzji Białego Domu podszedł Ted Deutch, dyrektor generalny American Jewish Committee (AJC), który podziękował Joe Bidenowi za wsparcie diaspory i zadeklarował pomoc przy opracowaniu szczegółów strategii.

AJC jest gotowe pomóc administracji Bidena w opracowaniu narodowej strategii walki z antysemityzmem. Antyżydowskie incydenty w całych Stanach Zjednoczonych osiągnęły alarmujący poziom. Wszyscy muszą wspólnie przeciwstawić się tej nienawiści i nieustannie ją potępiać. Podejście całego rządu jest niezbędne, aby agencje rządowe mogły szybko i skutecznie zwalczać najstarszą na świecie nienawiść, która przekształca się we współczesne formy.

JFNA (Żydowskie Federacje Ameryki Północnej) skupiająca 146 federacji żydowskich  wydała niemal identyczne w tonie oświadczenie.

Zdecydowanie opowiadaliśmy się za strategią wyeliminowania zjadliwej nienawiści skierowanej przeciwko Żydom i zatruwającej nasz naród. Ta grupa zadaniowa jest szczególnie ważna w czasach, gdy ataki antysemickie rosną w zastraszającym tempie, a mowa nienawiści we wszystkich formach nadal infiltruje media społecznościowe, szkoły i sektor korporacyjny.

Dodatkowo w ubiegłym tygodniu, w środę 7 grudnia 2022 roku, Biały Dom był organizatorem spotkania przy okrągłym stole, gdzie omawiano wzrost antysemityzmu w USA. Panel poprowadził Doug Emhoff , drugi dżentelmen Stanów Zjednoczonych, który jest Żydem i mężem wiceprezydent Kamali Harris. Zwracając się do uczestników spotkania Emhoff powiedział między innymi:

Jestem dumny z tego, że jestem Żydem, jestem dumny z tego, że żyję otwarcie jako Żyd i nie boję się. (…) Ludzie nie wypowiadają już cichych treści na głos, oni je wykrzykują. Nie możemy tego znormalizować. Wszyscy mamy obowiązek potępić te nikczemne czyny. Nie wolno nam milczeć. Nie ma albo/albo. Nie ma dwóch stron. Wszyscy muszą być temu przeciwni.

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!