Foto: Twitter / Daily Mail
Szkot Adam Graham dwukrotnie brutalnie zgwałcił kobiety, pierwszy raz miał miejsce w 2016 r., drugi w 2019 r. i w tym samym roku ruszył też proces karny gwałciciela. Zaledwie rok od wszczęcia postępowania mężczyzna oświadczył, że nie identyfikuje się jako mężczyzna i czuje się kobietą. W następnym kroku Adam Graham rozpoczął procedurę korekty płci i tak narodziła się Isla Bryson. Cała operacja miała miejsce w trakcie postępowania karnego, co doprowadziło do zmiany oskarżonego na oskarżoną i tym sposobem za gwałt na dwóch kobietach jest oskarżona Isla Bryson.
W trakcie procesu już nie Adam Graham, tylko Isla Bryson jako nowy byt i podmiot, stanowczo zaprzeczyła, że dopuściła się gwałtów na kobietach:
Nigdy bym tego nie zrobiła. Nigdy nie skrzywdziłabym żadnej kobiety.
Sąd jeszcze nie wydał wyroku w sprawie, ale zdecydował o aresztowaniu oskarżonej, która trafiła do więzienia dla kobiet Cornton Vale w Sterling. Pobyt w więzieniu to nowe doświadczenie dla Isli Bryson, ale Adam Graham to recydywista, który trzykrotnie był karany za inne przestępstwa. Pocieszające w tym zbiorze absurdów jest to, że gwałciciel/gwałcicielka ma odbywać karę w odosobnieniu. Sprawa ma tak kuriozalny i budzący społeczne emocje wymiar, że nawet feministyczne organizacje i fundacje zajmujące się ofiarami gwałtów wyrażają dyplomatyczny sprzeciw:
Jeśli ktoś został skazany za poważne przestępstwo seksualne, nie powinien być przetrzymywany z kobietami – oświadczyła Sandy Brindley, szefowa organizacji Rape Crisis Scotland, pomagającej osobom dotkniętym przemocą seksualną.
Znacznie ostrzejsze stanowisko zajęła żona gwałciciela Shonna Graham, ona nazywa rzeczy po imieniu i twierdzi, że to tylko i wyłącznie spektakl w wykonaniu byłego męża, a jego celem jest uniknięcie odpowiedzialności za przestępstwa:
Nigdy nie mówił, że urodził się w niewłaściwym ciele. Mam wiele współczucia dla osób transseksualnych, ciężko jest z tym żyć, ale on po prostu wciska kit władzom. (…) Wysłanie go do więzienia dla kobiet jest oburzające. Czy któraś z więźniarek nie zostanie jego kolejną ofiarą? On nie przestanie, to leży w jego naturze – Shonna Graham w wywiadzie dla “Daily Mail”.
O zajęcie stanowiska i podjęcie odpowiedniej decyzji wielokrotnie była proszona Nicola Sturgeon, szefowa Szkockiej Partii Narodowej i Premier Szkocji. Szkoci doczekali się odpowiedzi dopiero po kilu dniach, pani premier w czwartek miała zapewnić, że gwałciciel zostanie przeniesiony z żeńskiego więzienia i stanie się to jeszcze przed wydaniem wyroku, który ma zapaść 28 lutego 20023 roku.
Na koniec tej ponurej historii warto dodać i podkreślić, że w grudniu 2022 roku szkocki parlament przyjął ustawę o zmianie płci wyłącznie na podstawie osobistej deklaracji i z całkowitym pominięciem badań medycznych. Nowelizacja przepisów wymaga akceptacji brytyjskiego rządu, jednak ten w poniedziałek 23 stycznia 2023 zapowiedział, że zablokuje tak daleko idące zmiany.
Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!