Warszawa, 28.11.2022. Prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) na wspólnej konferencji prasowej, 28 bm. w siedzibie partii PiS na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Konferencja dot. m.in. komisji weryfikuj¹cej wp³ywy rosyjskie. (aldg) PAP/Marcin Obara

Foto: PAP/Marcin Obara

Dziś, 28 listopada 2022 roku, niemal w samo południe odbyła się konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wziął ze sobą premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Już sam skład osobowy zapowiadał jakąś polityczną bombę, ale cytując samego prezesa PiS wyszedł z tego kapiszon i to taki podmokły. Okazało się, że partia rządząca nie widzi dla siebie ważniejszych zajęć niż powołanie komisji weryfikacyjnej, która będzie sprawdzać, jakie decyzje polityczne i gospodarcze w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski podejmowały rządy w latach 2007-2015.

Jak widać po zakresie dat jest to bardzo uczciwa propozycja ponieważ obejmuje rządy: PiS-SO-LPR,  PO-PSL i „Zjednoczonej Prawicy”. Co prawda w przypadku rządów PiS mówimy o miesiącach, a rządy PO-PSL to prawie dwie kadencje, no ale takie były wyroki demokracji. Szczegółowe założenia i intencje powołania komisji wyjaśnił osobiście Jarosław Kaczyński:

To projekt, zamysł ustawy, zamysł dotyczący powołania komisji, którą zbadałaby politykę energetyczną Polski w latach 2007-2015. Ta sprawa stała się przedmiotem kontrowersji i dobrze by było, żeby wszystkie pytania zostały wyjaśnione. Chodzi o coś, co przypominać będzie tę komisję, która zajmowała się sprawą reprywatyzacji w Warszawie – 28 listopada 2022 roku, Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej.

Komisja weryfikacyjna z natury rzeczy i nazwy nie będzie komisją śledczą, oznacza to tyle, że w jej skład będą mogli wchodzić członkowie nie będący posłami. Skąd taki pomysł? Wszystko zostało precyzyjnie przemyślane i objaśnione:

Nie potrafię powiedzieć, kto personalnie będzie w tej komisji spoza parlamentu, ale chodzi o ludzi, którzy będą przygotowani w sensie profesjonalnym do wypełnienia tego typu zadań. Chodzi o wiedzę z zakresu spraw, jakimi będzie zajmować się komisja. W takiej komisji zawsze są też potrzebni prawnicy – 28 listopada 2022 roku, Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej.

W dalszej części konferencji prezes PiS udzielił głosu premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu, a ten z kolei powiedział, że dłużej tak nie może być, że trzeba zwalczyć, ukrócić, przeciwdziałać i zapobiegać rosyjskim scenariuszom pisanym cyrylicą.

Dla wszystkich jest dziś jasne, że armia lobbystów, czy też szpiegów wykonuje bardzo skrupulatnie zadania rozpisane w Moskwie. Musimy mieć świadomość, jak to się stało, że podpisywano niekorzystne umowy związane z Federacją Rosyjską i uzależnieniem od rosyjskich węglowodorów . Jak to się stało, że powstały przepisy, które umożliwiały nabywanie udziałów w polskich przedsiębiorstwach strategicznych przez podmioty rosyjskie. Dziś widzimy, że niektóre umowy były pisane krwawym atramentem. 

Widzimy, że niektórzy próbują ukryć swoje działania z przeszłości, przemalować swój wizerunek, zmienić swoje nastawianie, a Polacy chcą poznać prawdę. Dlatego ta komisja potrzebna jest nie tylko po to, żeby wyjaśnić przeszłość, ale także, aby pozbyć się tych zwałów, osadów rosyjskich w przyszłość – 28 listopada 2022 roku, Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Tuż przed Świętami, rząd „Zjednoczonej Prawicy” zapewnił Polakom nieprawdopodobne emocje, które rozpalą organizmy do czerwoności i tym samym ogrzewanie węglem po 3000 zł za tonę i gazem pięć razy droższym, przestanie mnie jakiekolwiek znaczenie. Igrzyska uważamy za otwarte!

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!