Foto: PAP/Grzegorz Momot

Politycy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie zapewniali, że Polska sobie poradzi bez węgla, gazu i ropy importowanej z Rosji. W dodatku miało to nastąpić dosłownie z dnia na dzień, chociaż dane wskazywały, że będzie to co najmniej trudne, jeśli w ogóle wykonalne. Agencji Rozwoju Przemysłu, opublikowała dane dotyczące importu węgla kamiennego od stycznia do grudnia 2021 roku. W pierwsze pozycji z olbrzymią przewagą nad pozostałymi krajami znajduje się Rosja, z której przyjechało 61,4% importowanego węgla, 21,6 % przyjechało z Australii, 5,2% z Kolumbii, 3,4 %. Z tych samych danych wynika, że rosyjski węgiel Polacy kupowali po 351 zł za tonę, jest to cena uśredniona, a tendencję zwyżkową zauważono pod koniec roku, gdy cena rosyjskiego węgla przekroczyła 553 zł za tonę.

O węglu kamiennym w takiej cenie Polacy mogą w tej chwili tylko pomarzyć. Sztucznie utrzymywane ceny węgla w polskich kopalniach wynoszą powyżej 1000 złotych, czyli niemal dwukrotnie wyżej niż Polacy w szczycie cenowym płacili za rosyjski węgiel. Z zawyżoną, czy też wysoką ceną towaru może się wiązać wiele czynników, od jakości, przez osiągalność, aż po spekulację. Jaki czynnik spowodował, że po pierwsze ceny węgla są w Polsce znacznie wyższe? Podpowiedzią dlaczego tak się dzieje może się znajdować w poniższym zestawieniu:

30 marca 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapewnie, że Polska poradzi sobie bez „ruskich” węglowodorów i wzywa Unię Europejską do wprowadzenia embarga na rosyjskie węglowodory

Dzięki energetyce odnawialnej uniezależnimy się od “ruskiej” ropy, “ruskiego” gazu.(…)uniezależnimy się od ruskiej ropy, ruskiego gazu, ale także od innych państw, które dzisiaj nie stanowią żadnego zagrożenia i w przyszłości też nie będą stanowiły żadnego zagrożenia. Przygotowaliśmy się i dlatego pokazujemy ten najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od węglowodorów. To jest nasz plan dla Unii Europejskiej, to jest nasz plan na wyrwanie tej broni z ręki Putina, z rąk Rosji. 

Wzywaliśmy KE do zdecydowanego działania od pierwszych dni wojny. KE niestety nie podjęła tej decyzji, dlatego podejmujemy ją sami. (…) Jesteśmy zdecydowani, żeby przynajmniej w ten sposób pokazać KE, na czym polega zdecydowane, radyklane działanie; radyklane odejście od rosyjskiego węgla.

8 czerwca 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu wyborczym w Rypinie za brak węgla obciąża Unię Europejską, która wprowadziła embargo

Brakuje węgla, bo Europa wprowadziła embargo na węgiel rosyjski. Brakuje ekogroszku, brakuje pelletu, Powołaliśmy specjalny zespół, żeby kupować węgiel, żeby kupować pellet, po to, żeby właśnie był dostępny dla ludzi w cenie przystępniejszej. Drożej i tak, niż ten, który był 2-3 lata temu. Bo dzisiaj cena węgla szaleje — mówił Morawiecki kilka dni temu w Rypinie. Premier, podobnie jak prezes PiS, jeździ po całej Polsce i spotyka się z wyborcami PiS.  

8 czerwca 2022 roku, rzecznik rządu Piotr Müller na antenie TVN24 apeluje, aby nie kupować drogiego węgla, ponieważ polityka rządu doprowadzi do  obniżenia cen węgla

Odradzam kupowanie węgla w tej chwili tym, którzy chcą się w niego zaopatrzyć na zimę; zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy bezpośrednio go dystrybuować, pominąć pośredników.

4 czerwca 2022 roku, Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Markach

Podjęliśmy decyzję, że ludziom, którzy opalają węglem swoje domy, zapewnimy cenę na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna. To jeszcze nieskończona operacja, ale z całą pewnością to zrobimy.

27 lipca 2022 roku, Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii 

Niezależnie od tego, czy rację mają ci, którzy mówią, że potrzeba nam kilka milionów ton, czy ci, którzy liczą raczej kilkanaście milionów ton — węgla wystarczy. Proszę mnie trzymać za słowo. 

3 września 2022 roku, Jarosław Kaczyński na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu

Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi szkodliwymi rzeczami, (…) bo po prostu Polska musi być ogrzana — mówił prezes PiS. — Tu jest pewna tradycja palenia, zresztą w wielu (innych) miejscach jest jeszcze taka tradycja palenia drewnem, to spokojnie można w ten sposób palić.

7 września 2022 roku, oświadczenia kopalni Bogdanka i rzeczniczki kopalni

 Niniejszym informujemy, że w dniu 05.09.2022 r. została ukończona rejestracja gospodarstw domowych zapisujących się na zakup węgla z puli przeznaczonej na miesiąc wrzesień 2022 roku w LW Bogdanka S.A. Jednocześnie podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu sesyjności zapisów, w związku z tym zapisy od dnia 06.09.2022 r. (wtorek) nie będą już przyjmowane.

 Zainteresowanie jest ogromne. W ciągu całego zeszłego roku sprzedaliśmy dla gospodarstw domowych około 60 tysięcy ton węgla. W tym roku właśnie przekroczyliśmy dwukrotność tej liczby. Przyjeżdżają klienci nie tylko z naszego województwa, ale z całej Polski. Nawet ze Śląska – Dorota Choma, rzeczniczka spółki Lubelski Węgiel “Bogdanka”.

 Komu, kiedy i w co wierzyć? 

Nie wierzymy nikomu, nie wierzymy w nic! Patrzymy na fakty i wyciągamy wnioski!

 

1 KOMENTARZ

 1. Zdziwiony nie jestem.
  Bo czego można oczekiwać od prezesika, który w życiu użyteczną pracą się nie skalał oraz przyuczonego bankstera w dodatku obaj na usługach.
  W 2015 głosowałem na PIS i to był największy błąd w moim życiu.
  To co dzisiaj myślę o PIS a zwłaszcza o jego prezesie nie nadaje się do publikacji.
  Wyleczyłem się z demokracji w obecnym wydaniu.
  Ktoś napisał: gdyby demokracja miała coś zmienić była by zakazana.